Jak urządzić niewielki balkon w stylu boho – praktyczne wskazówki

Styl boho w aranżacji tarasów i balkonów to swoboda dobierania elementów oraz położenie szczególnego akcentu na komfort użytkowników. Trudno się zatem dziwić, że właśnie ta tendencja zyskuje z roku na rok coraz szersze grono odbiorców, ceniących sobie przyjemność i wygodę. Co ciekawe rozwiązania tego typu idealnie nadają się do wykorzystania nawet na niewielkich balkonach.

Jak stworzyć nastrojowy balkon boho? Co powinno się na nim znaleźć, by zbudować przytulną strefę do relaksu? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Balkon boho – najważniejsze założenia stylistyczne

Styl boho w aranżacji to przede wszystkim artystyczna nonszalancja i swoboda, która zresztą wiążą się z samą nazwą kierunku, wywodzoną od paryskiej bohemy początku XX wieku. Ówcześni artyści choć nie mieli wielkich środków, starali się tworzyć przytulne i wygodne przestrzenie mieszkalne – nie tylko do pracy, ale również wypoczynku.

Nurt ten obecnie triumfalnie zagościł na salonach nie tylko w typowo artystycznych pracowniach. Chętnie decydują się na niego indywidualiści, preferujący eklektyczne łączenie form. W boho brakuje bowiem sztywnych ram. Można w nim znaleźć nieco nowoczesnego minimalizmu, zmieszanego jednak z detalami retro, naturalnymi materiałami, dużą dozą światła oraz roślinami. To wszystko sprawia, że balkony boho tworzą nastrojową enklawę, w której wypoczynek staje się prawdziwą przyjemnością.

Meble wielofunkcyjne na balkon boho – co może się przydać?

Nawet jeśli nie dysponujemy nadmiernym metrażem i okazałym tarasem, możemy postawić na styl boho, by zbudować klimatyczną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wymaga to jednak dobrego zaplanowania całego miejsca, by zmieścić w nim wszystkie potrzebne elementy.

Wielkim wsparciem bywają meble balkonowe składane – stoliki, krzesła, leżaki (najczęściej drewniane), pozwalające na łatwe przearanżowanie miejsca w razie potrzeby. Inną opcją jest wielofunkcyjne wyposażenie balkonowe. Takie meble można znaleźć choćby w Bazkar. Co to takiego? Warto zdecydować się choćby na stoliki i ławki z funkcją schowka bądź niewielkie pufy ogrodowe, które w zależności od sytuacji zmieniają się w siedzisko, stolik, schowek lub podnóżek. Niektóre z dostępnych modeli bywają nawet wykorzystywane jako podręczne lodówki na ulubione napoje. Takie meble pozwalają wygodnie zaplanować niewielką przestrzeń użytkową, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

Z czego powinny być wykonane meble boho? Najlepiej w nurt wpisują się oczywiście produkty z naturalnych materiałów, jak drewno lub rattan. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem są jednak też trwałe, wygodne konstrukcje z technorattanu (plecionki syntetycznej) lub polipropylenu z efektem rattanu, które wyróżniają się znacznie lepszą odpornością na uszkodzenia niż naturalne surowce oraz nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dodatki, które robią różnicę – jak ozdobić balkon boho, by było artystycznie i romantycznie?

Boho to jednak przede wszystkim dodatki, których nie może zabraknąć nawet na najmniejszym balkonie. Warto zdecydować się na produkty zarazem praktyczne, jak i estetyczne. Świetnie w tej roli sprawdzają się girlandy LED (romantyczny nastrój i wygodne oświetlenie), a także tekstylia, zwłaszcza poduszki dekoracyjne na krzesła i pufy (jednobarwne lub w czarno-białe desenie). Można pod zestawem mebli ułożyć dywanik jutowy lub model dekorowany etno geometrycznymi wzorami, a na ścianie zawiesić efektowną makramę.

Na balkonach boho powinny pojawić się żywe rośliny zielone w donicach ceramicznych i wiklinowych osłonkach. Aby nie tracić przestrzeni do wypoczynku, najlepiej zawiesić je na balustradach i ścianach, bądź ustawić na pionowym kwietniku, który trafi do niewykorzystywanego kąta. Dzięki nim wprowadza się więcej życia i nastrojowości, co sprzyja błogiemu wypoczynkowi.

Boho balkony – tendencja dla indywidualistów, którzy chcą wygodnie wypoczywać

Balkony boho są naprawdę przytulne i wygodne. Szeroki wybór mebli, praktyczne ozdoby i dodatki bez trudu pozwalają stworzyć idealne miejsce do relaksu, nawet jeśli nie dysponujemy nadmiernym metrażem. Co więcej boho to swoboda w wyrażaniu siebie, swoich potrzeb i gustu. Dzięki temu każdy może znaleźć odsłonę tego nurty dopasowaną do własnych upodobań i pasji.

Tagged with: