Jak rozpoznać objawy zbliżającego się porodu?

40. tydzień ciąży zbliża się nieubłaganie, a Ty z utęsknieniem wyczekujesz pierwszych objawów zbliżającego się porodu? To zupełnie normalne! Wiele ciężarnych zastanawia się, jak rozpoznać poród i czy będą w stanie prawidłowo odczytać sygnały swojego ciała. Z myślą o nich przygotowaliśmy krótki poradnik opisujący objawy występujące w ostatnich dniach przed porodem.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy porodu?

Pierwsze objawy porodu mogą pojawić się na kilka godzin, dni, a nawet na kilka tygodni przed rozwiązaniem i występować w różnym nasileniu. Niektóre kobiety, nawet mimo uważnego wsłuchiwania się w swoje ciało, nie zauważają żadnych znaczących objawów w ostatnich dniach przed porodem. Inne natomiast obserwują u siebie cały wachlarz oznak zbliżającego się wielkimi krokami porodu.

Jakie są objawy zbliżającego się porodu?

Do najczęstszych objawów porodu możemy zaliczyć:

  • Skurcze przepowiadające – odczuwane jako ból w dole brzucha, a niekiedy też w okolicy krzyżowej. U niektórych kobiet przypominają bóle menstruacyjne. Są krótkie i nieregularne, choć czasem występują rytmicznie, jednak nie częściej niż co 5 minut. Mogą też pojawiać się i znikać. Obserwujemy je na 2-3 tygodnie przed porodem, lecz na ich podstawie nie da się określić momentu rozwiązania.
  • Opuszczenie się brzucha – następuje na 2-4 tygodnie przed porodem. Spowodowane jest przyjmowaniem przez dziecko pozycji do porodu oraz obniżeniem się dna macicy. Od tego momentu nieco łatwiej będzie Ci oddychać.
  • Odejście czopa śluzowego – może nastąpić nawet na 2-3 tygodnie przed porodem lub już w momencie rozpoczęcia akcji skurczowej. Czop wygląda jak spora ilość bezbarwnego śluzu, niekiedy z małą domieszką krwi.
  • Uczucie rozpierania w miednicy – spowodowane wstawianiem się główki dziecka do kanału rodnego. Może wystąpić na kilkanaście dni przed porodem, a także już w jego toku.
  • Zwiększone upławy – większa ilość śluzu może pojawić się na wiele dni przed porodem i jest zupełnie naturalna. Należy jednak odróżnić je od upławów spowodowanych infekcją.

Niekiedy pod koniec ciąży kobieta czuje potrzebę ponownego posortowania rzeczy dla dziecka, przepakowania torby do szpitala, przemeblowania domu lub pilnego dokupienia elementów wyprawki dla niemowlaka. Jest to tzw. syndrom wicia gniazda, który wskazuje, że nieuchronnie zbliża się poród.

Pierwsze objawy porodu mogą mieć też związek z niewielką utratą wagi, przypływem energii lub odwrotnie – stałym zmęczeniem. Ich zakres bywa szerszy niż wymieniony powyżej, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi oznakami porodu, które może zaobserwować przyszła mama.

Nietypowe oznaki porodu

Jednym z nietypowych oznak porodu jest biegunka, a także wymioty, wzdęcia oraz brak apetytu. Pojawiają się one na niedługo przed porodem, dlatego możemy po nich wywnioskować, że maluszek wkrótce przyjdzie na świat. Biegunka najczęściej spowodowana jest działaniem prostaglandyn, czyli hormonów potrzebnych do wywołania skurczów macicy.

Takie objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą też świadczyć o zatruciu lub infekcji, dlatego warto najpierw wykluczyć te przyczyny.

Czy ja rodzę – jak rozpoznać poród?

W miarę zbliżania się porodu u ciężarnej pojawiają się objawy, które już jednoznacznie świadczą o rozpoczęciu akcji porodowej. Należą do nich:

  • Odpłynięcie płynu owodniowego – może wyglądać jak gwałtowne chluśnięcie lub powolne sączenie się, dające uczucie mokrości. Spowodowane jest pęknięciem pęcherza płodowego i oznacza rozpoczęcie porodu. Odpływający płyn jest bezbarwny, może być też lekko podbarwiony krwią. Jeśli wody mają zielony kolor należy szybko udać się do szpitala.
  • Wystąpienie regularnych skurczów macicy – powinny one trwać ok. 40 sekund i pojawiać się co najmniej co 10 minut. Skurcze te są bolesne i nasilają się w miarę upływu czasu.
  • Uporczywy, tępy ból w okolicy krzyża – niekiedy bywa jednym z pierwszych objawów porodu i występuje jeszcze przed pojawieniem się skurczów.

Tym objawom porodu mogą towarzyszyć niepokój, przejściowe kołatanie serca, nerwobóle (rwa kulszowa) oraz uderzenia gorąca.

Jeśli rozpoznasz u siebie którąś z oznak porodu nie wpadaj w panikę – możesz pozostać jeszcze w domu i udać się do szpitala dopiero w momencie uzgodnionym wcześniej z położną lub lekarzem. Nie zapomnij też o zabraniu wszystkich przygotowanych wcześniej rzeczy, których będziesz potrzebować podczas porodu i pobytu w szpitalu.

Plan porodu – ważny dokument przyszłej mamy

Plan porodu jest dokumentem, który zdecydowanie warto sporządzić pod koniec ciąży i zabrać ze sobą do szpitala w momencie rozpoczęcia się akcji porodowej. Zawiera on wiele informacji przydatnych dla personelu medycznego, który będzie opiekował się Tobą i dzieckiem w trakcie pobytu w szpitalu, np.:

  • sposób przygotowania Ciebie do porodu
  • preferowane miejsce i warunki porodu
  • prośbę o podanie lub niepodawanie znieczulenia
  • wytyczne i sugestie co do opieki po porodzie nad Tobą i dzieckiem.

Taki sposób wyrażenia swoich próśb i oczekiwań względem porodu ma sporo zalet: daje personelowi szpitala jasne wskazówki i informacje, a Ty nie musisz przekazywać ich w momencie trwania akcji skurczowej i możesz w pełni skupić się na porodzie i celebrowaniu pierwszych chwil z maluszkiem. Plan porodu da Ci też pewność, że nie pominiesz żadnego istotnego dla Ciebie aspektu i będziesz mogła poczuć się pewniej i bezpieczniej mając choć trochę kontroli nad jakże dynamicznym procesem porodu.

Sprawdź, jak przygotować dobry plan porodu i co powinnaś w nim zawrzeć.

Tagged with: