Jak rozpoznać łuszczycę paznokci?

Łuszczyca paznokci nie jest chorobą zaraźliwą, ale jej objawy są na tyle dokuczliwe, że mogą negatywnie wpływać na poczucie własnej atrakcyjności. Aby nie pomylić tego schorzenia z grzybicą, dobrze byłoby mieć świadomość tego, jakie łuszczyca paznokci objawy posiada. Na szczęście, są one dość charakterystyczne. Doświadczony dermatolog raczej nie będzie miał trudności z postawieniem fachowej diagnozy.

Przyczyny łuszczycy paznokci

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, jakie łuszczyca paznokci objawy powoduje, ale i nad tym, jakie są jej przyczyny. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze da się je znaleźć. Na pewno można jednak mówić o pewnych czynnikach rozwoju łuszczycy paznokci i są one tożsame z tymi, które przyczyniają się do powstania klasycznej postaci tej choroby. Należą do nich między innymi przewlekły stres, zażywanie niektórych leków, zaburzenia odporności czy niewłaściwa pielęgnacja. Bardzo dużą rolę w powstawaniu choroby odgrywają także czynniki genetyczne, na które niestety nie mamy żadnego wpływu. Niemniej jednak możemy, starać się minimalizować ryzyko rozwoju łuszczycy paznokci ograniczając stres oraz zdrowo jedząc. 

Jak objawia się łuszczyca paznokci?

Jak już zaznaczono na wstępie, łuszczyca paznokci daje zazwyczaj dość charakterystyczne objawy. Przede wszystkim, chorzy mogą zaobserwować przebarwienia na płytce paznokcia. Mają one brunatnożółty odcień. Poza tym dochodzić może do rogowacenia paznokci oraz do ich rozdwajania się. Sporo osób doświadczających łuszczycy paznokci może również narzekać na onychodystrofię. To nic innego jak charakterystyczny białawy obszar pojawiający się u dołu płytki paznokciowej. U osób dotkniętych wspomnianym schorzeniem będzie również dochodziło do nadmiernego rogowacenia paznokci. Ważne jest jednak to, aby nie stawiać diagnozy samodzielnie. Jeżeli więc podejrzewamy, iż możemy cierpieć na łuszczycę paznokci, udajmy się do lekarza dermatologa. Zdiagnozuje on nasz problem i zaleci odpowiednie postępowanie. 

Jak leczyć łuszczycę paznokci?

Każdy, kto cierpi na łuszczycę paznokci, musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest to schorzenie o charakterze przewlekłym. Nie można będzie więc pozbyć się go raz na zawsze. Najprawdopodobniej jednak będziemy mogli cieszyć się długotrwałymi remisjami, o ile zadbamy o właściwe postępowanie. Lekarz może nam zalecić stosowanie preparatów do smarowania płytki paznokciowej. Będą one zmniejszały dokuczliwe symptomy choroby. Ważna jest także właściwie zbilansowana dieta oraz redukcja nadmiernego napięcia emocjonalnego. Śmiało można zainteresować się jogą, jak również skorzystać z technik relaksacyjnych. Nie powinniśmy także wykonywać prac, które mogą narażać nasze dłonie na częsty kontakt z różnego rodzaju chemikaliami. Mogą one bowiem doprowadzać do zaostrzania się objawów chorobowych. Poza tym częsty kontakt z detergentami może utrudniać proces leczenia. W leczeniu łuszczycy paznokci na pewno przydaje się cierpliwość. Efekty rzadko kiedy pojawiają się szybko. Przeważnie trzeba poczekać na nie kilka tygodni. 

Preparaty na łuszczycę znajdziesz na stronie https://www.febumed.com.pl/pol_m_Sklep_Luszczyca_Lokalizacja-zmian-_Paznokcie-357.html

Tagged with: