Jak przestać podjadać? Zastosuj się do 3 prostych wskazówek!

Chcesz się zdrowo odżywiać i dbać o swoje zdrowie? A może planujesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Podjadanie między posiłkami z pewnością nie pomoże Ci osiągnięciu celu. Starasz się planować posiłki i jeść zdrowo, ale już godzinę po śniadaniu odczuwasz chęć sięgnięcia po coś słodkiego. Nie wyobrażasz sobie wieczornego oglądania ulubionego serialu bez słonych przekąsek. Jeśli te dwa zdania dokładnie opisują Twój dzień – oznacza to, że masz problem z podjadaniem. Sprawdź, jakie są przyczyny podjadania i jak poradzić sobie z tym problemem!

Przyczyny podjadania między posiłkami

Na początku warto zastanowić się, jakie czynniki sprawiają, że masz ochotę na podjadanie między posiłkami. Przyczyny mogą być zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. Głód i ochota na małą przekąskę może pojawić się o każdej porze dnia. Do przyczyn omawianego problemu można zaliczyć między innymi:

  • niewystarczającą dzienną podaż kalorii, która po prostu powoduje głód,
  • nieodpowiednio zbilansowaną dietę,
  • jedzenie z nudów,
  • problemy emocjonalne i odczuwanie stresu,
  • chęć nagrodzenia się po ciężkim dniu, wyzwaniach i przykrościach, jakie nas spotkały,
  • negatywne nawyki, takie jak na przykład oglądanie serialu w towarzystwie paczki chipsów,
  • dostępność pod ręką różnych niezdrowych przekąsek.

To kilka podstawowych czynników, które mogą sprawiać, że odczuwasz ochotę podjadania niezdrowych przekąsek między posiłkami. Zastanów się, które z nich dotyczą właśnie Ciebie. 

Praca z emocjami – redukcja stresu 

W wielu przypadkach okazuje się, że ochota na podjadanie staje się większa w momentach silnego stresu lub smutku. To właśnie wtedy powstaje chęć wynagrodzenia sobie trudnych doświadczeń. Jak sobie z tym poradzić? Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować stresu ze swojego życia. Przede wszystkim postaraj się pracować nad tym, aby zredukować do minimum sytuacje stresowe w swojej codzienności. Przyjrzyj się emocjom, które towarzyszą Ci każdego dnia i pozwól sobie zarówno na radość, jak i na chwilę smutku. Pozbycie się wewnętrznego krytyka również może pomóc. 

Dobrze zbilansowana dieta – zaspokojenie potrzeb organizmu

Głód i ochota na niezdrowe przekąski bardzo często pojawia się wtedy, gdy Twoja dieta jest nieodpowiednio zbilansowana i przyjmujesz zbyt mało kalorii z pożywienia. Zadbaj o to, aby Twoje codzienne posiłki były zdrowe i dobrze zbilansowane, a z pewnością pozbędziesz się ochoty na podjadanie. 

Aktywność fizyczna – poprawa samopoczucia

W niektórych przypadkach ochota na podjadanie jest wynikiem nudy. Jeśli masz za dużo wolnego czasu – możesz wykorzystać go w pozytywny sposób. Wybierz się na zajęcia fitness w Calypso. Dawka ruchu nie tylko wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie, ale także na samopoczucie. Aktywność fizyczna jest świetnym sposobem na poprawę nastroju, ale także może pomóc w redukcji stresu i negatywnych emocji. 

Podjadanie między posiłkami to bardzo częsty problem. Warto dokładnie przyjrzeć się temu, co jest przyczyną podjadania, a następnie postarać się ten czynnik wyeliminować!

Tagged with: