Jak przebiega laserowa redukcja blizn?

Laserowanie usuwanie blizn wielu osobom przynosi ulgę. Szczególnie obciążające są blizny, które umiejscowione są na twarzy, ponieważ trudno je ukryć. To właśnie one często są również źródłem wielu kompleksów oraz utraty wiary w siebie. Urazy oraz zabiegi chirurgiczne są przyczyną wielu trwałych śladów, ale jeszcze częściej przyczyną blizn jest trądzik młodzieńczy.

Jak przebiega laserowa redukcja blizn?

Mimo że czasami twierdzi się, iż każda blizna dodaje uroku, to z reguły jej właścicielowi trudno ją zaakceptować. Dla wielu młodych ludzi sam trądzik jest niezwykle stresujący, a ślady po nim nie wyglądają estetycznie i mogą nawet obciążać ich psychikę. Laserowa redukcja blizn jest zabiegiem, który stosunkowo niedawno pojawił się w ofertach gabinetów medycyny estetycznej. Procedurę przeprowadza się, wykorzystując urządzenia zwane laserami frakcyjnymi, które znajdują swoje zastosowanie również w przypadku usuwania zmarszczek, czy rozstępów. 

Laserowe usuwanie blizn polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki światła, która następnie przedostaje się do głębszych warstw, gdzie powoduje mikrouszkodzenia. Zachodzi tam reakcja fototermiczna i znajdująca się w tkance woda zostaje podgrzana, co powoduje jej odparowanie. Skutkiem tego zjawiska jest uruchomienie naturalnych procesów odbudowy skóry oraz pobudzenie produkcji kolagenu, czyli substancji odpowiedzialnej za odpowiedni stan skóry. 

Spadek kolagenu w skórze powoduje, że zaczyna się ona szybciej starzeć, staje się zwiotczała i powstają zmarszczki. Laser frakcyjny poprzez niszczenie zmienionej tkanki jednocześnie pobudza jej procesy autoodbudowy. W celu osiągnięcia satysfakcjonujących wyników należy stosować kilka serii zabiegów. 

Jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Nawet kilka dni po zabiegu laserowej redukcji blizn skóra wokół danego miejsca może być nieco opuchnięta i zaczerwieniona. Może także pojawić się delikatna wysypka, która w ciągu kilku najbliższych dni znika lub zaczyna się złuszczać. Podstawą pielęgnacji po zabiegu jest stosowanie łagodnych kremów nawilżających oraz picie dużej ilości wody mineralnej niegazowanej. 

Po skórnych zabiegach laserowych nie powinno się przez kilka dni zażywać gorących kąpieli. Nie wolno więc korzystać z saun oraz przebywać na słońcu. Przed każdym wyjściem z domu niezbędne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Warto zrezygnować wtedy także z  wykonywania wszelkich peelingów. 

Przeciwwskazania do zabiegu

Niestety nie każdy może się poddać zabiegowi laserowej redukcji blizn. Z pewnością muszą z niego zrezygnować kobiety w ciąży, które będą musiały poczekać aż do końca okresu karmienia piersią. Bardzo istotnym przeciwwskazaniem jest także przyjmowanie różnego rodzaju antybiotyków, sterydów i wszelkich leków przeciwzakrzepowych. Laserowa redukcja blizn nie powinna być przeprowadzana u osób cierpiących na choroby nowotworowe i oraz poważne choroby skóry, jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Zbyt mocna opalenizna to także przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu laserowej redukcji blizn.

Tagged with: