Jak pielęgnować swoją skórę podczas ciąży?

Ciąża to wyjątkowy stan, podczas którego zmienia się funkcjonowanie niemal całego organizmu. Zmiany hormonalne są widoczne również na skórze. Wiele kobiet boryka się w tym czasie z problemami skórnymi takimi jak przesuszenie, szorstkość, przebarwienia, rozstępy czy rozszerzone naczynka. Warto szczególnie wtedy zadbać o intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry, unikanie jej przesuszania oraz o ochronę przeciwsłoneczną zapobiegającą powstawaniu przebarwień. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pielęgnować swoją skórę podczas ciąży.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży – co warto stosować?

Jaka powinna być pielęgnacja skóry w czasie ciąży? Przede wszystkim należy stawiać na produkty łagodne i w pełni bezpieczne. Wyjątkowo sprawdzi się wtedy prosta, naturalna pielęgnacja oparta na roślinnych surowcach. Masła i oleje (np. olej arganowy ze świeżych orzechów , olej z nasion dzikiej róży, olej makadamia, olej ze słodkich migdałów, olej z awokado, olej z pestek arbuza, olej z pestek moreli, masło shea lub masło awokado), witaminy (np. D-pantenol, wit. E) oraz takie składniki jak kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik czy alantoina intensywnie nawilżą i natłuszczą Twoją skórą, łagodząc jednocześnie podrażnienia oraz poprawiając jej elastyczność.

Zażywaj krótkich kąpieli, w niezbyt gorącej wodzie, myjąc się łagodnymi żelami czy mydłami. Codziennie po wyjściu z wanny czy prysznica wcieraj balsamy, masła lub oliwki zapobiegające przesuszaniu się skóry i pojawieniu się rozstępów. Pamiętaj również o ochronie przeciwsłonecznej – stosowanie kremów z filtrem zapobiegnie powstawaniu przebarwień, do których skłonność ma skóra kobiet ciężarnych.

Bezpieczna pielęgnacja w czasie ciąży – tych składników unikaj!

Stosując naturalne kosmetyki DIY, masz 100% kontrolę nad ich składem – a co za tym idzie – pewność, że żadne szkodliwe substancje nie zaszkodzą maluszkowi. Unikaj natomiast drogeryjnych kosmetyków, w których składzie znajdują się wysuszające skórę środki myjące, np. SLS/SLES oraz składniki takie jak: ftalan, formaldehyd, toluen, sztuczne konserwanty i barwniki. Zrezygnuj z kosmetyków z witaminą A oraz jej pochodnymi (retinol, retinal, tretinoina, isotretinoina i inne) w składzie.

Rozstępy – dlaczego szczególnie narażone na nie są kobiety w ciąży?

Rozstępy to charakterystyczne zmiany na skórze w postaci podłużnych, nieregularnych linii spowodowane uszkodzeniem włókien kolagenowych. Przyczyną rozstępów jest zbyt mocne rozciąganie się skóry – najczęściej w wyniku intensywnego wzrostu masy ciała – oraz jej słaba kondycja wynikająca ze zmian hormonalnych. Właśnie dlatego kobiety w ciąży są jedną z grup najbardziej narażonych na ich powstawanie.

Skincare During Pregnancy. Beautiful Pregnant Woman Applying Moisturising Cream On Her Naked Belly While Sitting On Couch In Living Room, Making Anti Stretch Marks Treatment For Skin On Tummy

Rozstępy w ciąży – najważniejsza jest profilaktyka!

W przypadku rozstępów wyjątkowo dobrze sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Będąc w ciąży, warto szczególnie zadbać o profilaktykę przeciwko rozstępom, ponieważ już powstałe zmiany są trudne do usunięcia. Jak zadbać o skórę – zwłaszcza tę na brzuchu, piersiach i udach? Skoncentruj się na intensywnym nawilżaniu i natłuszczaniu. Do tego idealnie sprawdzą się naturalne masła i oleje roślinne, np. masło shea, masło z mango, masło z awokado, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów. Używane regularnie, poprawią kondycję skóry, nawilżając ją i natłuszczając.

Pamiętaj, że przesuszona skóra jest szczególnie podatna na powstawanie rozstępów. Możesz stosować pojedyncze masła czy oleje lub samodzielnie stworzyć łatwe w przygotowaniu kilkuskładnikowe olejowe serum, np. serum na rozstępy z olejem z dzikiej róży, olejem arganowym i witaminą E. Potrzebne składniki i dokładną, bezpieczną recepturę znajdziesz w Ecospa.

Tagged with: