Ciąża to wyjątkowy stan, podczas którego zmienia się funkcjonowanie niemal całego organizmu. Zmiany hormonalne są widoczne również na skórze. Wiele kobiet boryka się w tym czasie z problemami skórnymi takimi jak przesuszenie, szorstkość, przebarwienia, rozstępy czy rozszerzone naczynka. Warto szczególnie wtedy zadbać o intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry, unikanie jej przesuszania oraz o ochronę przeciwsłoneczną zapobiegającą powstawaniu przebarwień. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pielęgnować swoją skórę podczas ciąży.
Kosmetyki dla kobiet w ciąży – co warto stosować?
Jaka powinna być pielęgnacja skóry w czasie ciąży? Przede wszystkim należy stawiać na produkty łagodne i w pełni bezpieczne. Wyjątkowo sprawdzi się wtedy prosta, naturalna pielęgnacja oparta na roślinnych surowcach. Masła i oleje (np. olej arganowy ze świeżych orzechów , olej z nasion dzikiej róży, olej makadamia, olej ze słodkich migdałów, olej z awokado, olej z pestek arbuza, olej z pestek moreli, masło shea lub masło awokado), witaminy (np. D-pantenol, wit. E) oraz takie składniki jak kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik czy alantoina intensywnie nawilżą i natłuszczą Twoją skórą, łagodząc jednocześnie podrażnienia oraz poprawiając jej elastyczność.
Zażywaj krótkich kąpieli, w niezbyt gorącej wodzie, myjąc się łagodnymi żelami czy mydłami. Codziennie po wyjściu z wanny czy prysznica wcieraj balsamy, masła lub oliwki zapobiegające przesuszaniu się skóry i pojawieniu się rozstępów. Pamiętaj również o ochronie przeciwsłonecznej – stosowanie kremów z filtrem zapobiegnie powstawaniu przebarwień, do których skłonność ma skóra kobiet ciężarnych.
Bezpieczna pielęgnacja w czasie ciąży – tych składników unikaj!
Stosując naturalne kosmetyki DIY, masz 100% kontrolę nad ich składem – a co za tym idzie – pewność, że żadne szkodliwe substancje nie zaszkodzą maluszkowi. Unikaj natomiast drogeryjnych kosmetyków, w których składzie znajdują się wysuszające skórę środki myjące, np. SLS/SLES oraz składniki takie jak: ftalan, formaldehyd, toluen, sztuczne konserwanty i barwniki. Zrezygnuj z kosmetyków z witaminą A oraz jej pochodnymi (retinol, retinal, tretinoina, isotretinoina i inne) w składzie.
Rozstępy – dlaczego szczególnie narażone na nie są kobiety w ciąży?
Rozstępy to charakterystyczne zmiany na skórze w postaci podłużnych, nieregularnych linii spowodowane uszkodzeniem włókien kolagenowych. Przyczyną rozstępów jest zbyt mocne rozciąganie się skóry – najczęściej w wyniku intensywnego wzrostu masy ciała – oraz jej słaba kondycja wynikająca ze zmian hormonalnych. Właśnie dlatego kobiety w ciąży są jedną z grup najbardziej narażonych na ich powstawanie.
Rozstępy w ciąży – najważniejsza jest profilaktyka!
W przypadku rozstępów wyjątkowo dobrze sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Będąc w ciąży, warto szczególnie zadbać o profilaktykę przeciwko rozstępom, ponieważ już powstałe zmiany są trudne do usunięcia. Jak zadbać o skórę – zwłaszcza tę na brzuchu, piersiach i udach? Skoncentruj się na intensywnym nawilżaniu i natłuszczaniu. Do tego idealnie sprawdzą się naturalne masła i oleje roślinne, np. masło shea, masło z mango, masło z awokado, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów. Używane regularnie, poprawią kondycję skóry, nawilżając ją i natłuszczając.
Pamiętaj, że przesuszona skóra jest szczególnie podatna na powstawanie rozstępów. Możesz stosować pojedyncze masła czy oleje lub samodzielnie stworzyć łatwe w przygotowaniu kilkuskładnikowe olejowe serum, np. serum na rozstępy z olejem z dzikiej róży, olejem arganowym i witaminą E. Potrzebne składniki i dokładną, bezpieczną recepturę znajdziesz w Ecospa.