Aby nasza pościel pozostała w świetnym stanie musimy o nią odpowiednio zadbać, prawidłowa konserwacja pościeli przedłuża jej żywotność. Nie każdy komplet możemy czyścić w taki sam sposób, w dalszej części artykułu przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w konserwacji pościeli.
Pranie pościeli
Każdy komplet pościeli powinniśmy czyścić w odpowiedni sposób, w ten sposób pozbywamy się z niej plam, usuwamy bakterie oraz roztocza, dzięki temu zapewniamy sobie komfort wypoczynku oraz zadbamy o nasze zdrowie. Większość kompletów można prać w pralce automatycznej, jednak nie każdy rodzaj tkaniny możemy traktować w ten sam sposób. Przed praniem dokładnie zapoznaj się z metką dołączoną przez producenta, stosując się do przepisu prania Twój komplet pozostanie w świetnym stanie.
Komplety wykonane z bawełnianego materiału
W naszych sypialniach najczęściej goszczą pościele wykonane z bawełnianego materiału, mogą to być komplety z kory, satynowe, bawełniane lub flanelowe. Każdy z tych rodzajów pościeli możesz prać w pralce, w przypadku satyny bawełnianej nie używaj wybielacza – może uszkodzić strukturę tkaniny, unikaj również mocnego wirowania satyny, w ten sposób unikniesz przypadkowemu uszkodzeniu tkaniny.
Jedwab – szlachetna tkanina
Czyszczenie jedwabiu wygląda trochę inaczej niż w przypadku bawełny. Jedwab jest szlachetną tkaniną, która wymaga specjalnego traktowania. Najbezpieczniej jest czyścić jedwab ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do prania jedwabiu, zbyt ciepła temperatura wody może uszkodzić włókna jedwabne. Piorąc jedwab nie pocieraj go oraz nie wykręcaj. Aby odsączyć detergent z materiału wymień wodę w misce na nową bez płynu do prania (woda nie może być ciepła), wypłucz w niej materiał aby pozbyć się detergentu. Jedwab może być również prany w pralce na delikatnym programie oraz w temperaturze max 30°, wyższa temperatura może osłabić i w efekcie uszkodzić jedwabne włókno, podczas prania w pralce unikaj również wirowania.
Przygotowanie do prania
Przed praniem zalecamy podzielenie tkanin ze względu na ich kolor, rodzaj i maksymalną temperaturę prania. Wkładając pościele do pralki staraj się nie zapełnić bębna, pozostaw wolną przestrzeń, inaczej pościel może się nie doprać a płyn do prania nie zostanie dokładnie wypłukany. Komplety wywróć na lewą stronę oraz zapnij zamki lub guziki, w ten sposób unikniesz uszkodzenia tkaniny.
Źródło https://i-posciel.pl
Suszenie i prasowanie pościeli
Suszenie kompletów pościeli może odbywać się zarówno w sposób tradycyjny na sznurku jak i w suszarce bębnowej, tak jak w przypadku prania przed suszeniem sprawdź zalecenia producenta. Podczas suszenia tkaniny unikaj mocnych źródeł ciepła oraz bezpośrednio padających promieni światła, kolory mogą wyblaknąć.
Prasowanie pościeli to dosyć ciekawy temat ponieważ nie każdy komplet trzeba prasować, po za tym istnieją swego rodzaju triki, które pomogą uniknąć zagnieceń. Prasowanie powoduje że tkanina będzie prezentować się bardzo ładnie, ponad to pomaga w usunięciu bakterii oraz drobnoustrojów z powierzchni materiału. Odpowiednią temperaturę dobierz sprawdzając zalecenia producenta, zazwyczaj mieści się ona w przedziela od 100-150°C – w przypadku jedwabiu unikaj prasowania, jeśli jest to konieczne rób to na bardzo niskiej temperaturze oraz prasuj w momencie gdy tkanina jest lekko wilgotna.
Jakich pościeli nie trzeba prasować?
Niektóre produkty nie wymagają prasowania, lub ich prasowanie przebiega w szybki i łatwy sposób, poniżej lista popularnych kompletów, których nie trzeba prasować:
• Pościel z kory
• Pościel frotte
• Pościel jersey
• Pościel flanelowa – szybko się prasuje
• Satyna bawełniana?
Ostatnia pozycja nie bez powodu na końcu posiada pytajnik. Satynę co prawda należy prasować, jednak istnieje jeden trik, który pomaga praktycznie zniwelować powstałe podczas prania zagniecenia. Pościel po wyjęciu z pralki należy szybko rozwiesić na sznurku w taki sposób aby tkanina swobodnie zwisała, powstałe zagniecenia pod wpływem ciężaru rozprostują się i będą praktycznie niewidoczne. Możesz również spryskać wodą już lekko suchą pościel, rozwiesić i wysuszyć suszarką, zagniecenia powinny się zmniejszyć.