Jak dbać o meble drewniane?

Meble drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachowały swój piękny wygląd przez długi czas. Aby je zabezpieczyć, należy je regularnie czyścić i impregnować. Warto też chronić je przed wilgocią i światłem słonecznym. Dokładne wskazówki, jak dbać o meble drewniane, znajdziesz w dalszej części artykułu.

Czym czyścić drewniane meble?

Do czyszczenia mebli drewnianych możesz użyć zarówno profesjonalnych preparatów jak i wykorzystać domowe sposoby.

Domowe sposoby na czyszczenie mebli drewnianych:

 • Użyj mąki pszennej lub kukurydzianej, rozrobionej z wodą w proporcji 1:1, aby usunąć plamy i przebarwienia;
 • Wymieszaj ocet biały z wodą w stosunku 1:1 i użyj tej mieszaniny do polerowania powierzchni mebla;
 • Użyj soku z cytryny do polerowania powierzchni mebla;
 • Wykorzystaj oliwę z oliwek do polerowania powierzchni mebla.

Podstawą sukcesu jest regularne czyszczenie powierzchni drewnianych blatów. Regularna konserwacja mebli wpływa na ich żywotność. Oczywiście zasada dotyczy nie tylko samych blatów. Dbaj także o powierzchnie takie jak fronty mebli czy nóżki komód i łóżek.

Wybierając łóżka drewniane, również musisz pamiętać o tym, by co jakiś czas przecierać drewno ściereczką i impregnować je. Dzięki temu dłużej Ci posłuży.

Pamiętaj o tym, że drewno to materiał naturalny i podatny na wpływy środowiska i warunków atmosferycznych. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie czyścić blaty drewniane, a także chronić je przed wilgocią i promieniami słonecznymi.

Jeśli wylejesz coś na drewniany blat, koniecznie od razu przystąp do osuszania i sprzątania. Niedosuszona wilgoć pozostawi po sobie ślad na powierzchni drewnianej, dlatego czym prędzej musisz ją wytrzeć. Przydatna może okazać się w takich przypadkach podkładka pod kubki.

Źródło: https://www.urokdrewna.pl/ 

Pielęgnacja mebli drewnianych

Drewniane meble można pielęgnować na różne sposoby. Należą do nich:

 • lakierowanie mebli drewnianych,
 • olejowanie powierzchni,
 • woskowanie drewna,
 • bejcowanie.

Konserwacja mebli drewnianych może więc przybrać różne formy. Pielęgnację dobierz do konkretnego mebla i sposobu jego wykończenia. Innej opieki wymaga surowe drewno, a innej drewno lakierowane. 

Do czyszczenia mebli drewnianych używaj miękkiej ściereczki lub szmatki, a następnie przecieraj powierzchnie lekko wilgotną szmatką. Co ważne, nie używaj zbyt dużej ilości wody, ponieważ może to spowodować odkształcenie się drewna. Jak wspominaliśmy wcześniej, nadmierna wilgoć nie służy naturalnemu drewnu.

W przypadku trudnych do usunięcia plam można użyć delikatnego płynu do mycia naczyń. Unikaj stosowania agresywnych środków czyszczących do mebli, takich jak detergenty lub szczoteczki druciane, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię.

Używaj ściereczek do mycia naczyń lub gąbek, aby uniknąć rysowania powierzchni mebli.

Nie używaj przedmiotów o ostrych krawędziach, takich jak noże, aby uniknąć zarysowań na powierzchni mebli.

Rozwiązanie problemów z drewnianymi meblami:

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zobacz, jak sprawić, by meble z drewna przez lata były w jak najlepszym stanie:

 1. Zabezpiecz drewniane meble przed wilgocią i światłem słonecznym, aby zapobiec pękaniu i kurczeniu się drewna. Wilgotność w pomieszczeniu nie powinna być zbyt wysoka. Meble nie powinny być też narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV. 
 2. Regularnie czyść drewniane meble, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu. Widoczne zabrudzenia usuwaj od razu, a raz na jakiś czas zadbaj o odpowiedni połysk powierzchni, pozbywając się kurzu. 
 3. Nie używaj ostrych chemicznych środków do czyszczenia drewnianych mebli, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię drewna. Meble lakierowane czy malowane nie lubią drastycznych działań. 
 4. Przecieraj powierzchnie zgodnie z kierunkiem, jaki wskazuje Ci samo drewno. Kieruj się wzdłuż słojów. Dzięki temu drewno będzie wyglądało świetnie, właściwości preparatów wnikną w naturalne pęknięcia i zakamarki, a na powierzchni nie pojawią się nieestetyczne smugi.

 Dzięki powyższym wskazówkom zadbasz o swoje drewniane meble w najlepszym stylu.

Tagged with: