Piękny uśmiech dodaje urody, ułatwia kontakty międzyludzkie i dodaje pewności siebie. Niestety, problemy związane z nierównymi bądź przebarwionymi zębami czy też nieestetycznymi dziąsłami mogą zaburzyć wrażenie nieskazitelnego, szczerego uśmiechu. Zobacz, czym zajmują się specjaliści z dziedziny gingiwoplastyki i w jakich sytuacjach warto rozważyć poddanie się takiemu zabiegowi.
Gingiwoplastyka – wyraźna poprawa wyglądu dziąseł
Problemy estetyczne jamy ustnej mogą występować nie tylko w obrębie zębów, ale także linii dziąseł. Współczesny postęp technologiczny oraz rozwój kompetencji medycznych sprawia, że nieestetyczne elementy uśmiechu można dziś skutecznie zmieniać – aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Gingiwoplastyka to nic innego jak plastyka dziąseł, zalecana między innymi w przypadkach uśmiechu dziąsłowego.
Uśmiech dziąsłowy – co to takiego?
Uśmiech dziąsłowy, określany też jako „gummy smile”, to wada estetyczna, charakteryzująca się dużą widocznością dziąseł podczas uśmiechania się. Powstaje wówczas wrażenie, że zęby są zbyt krótkie względem nienaturalnie dużych i zbyt widocznych dziąseł. Defekt ten może prowadzić do licznych kompleksów, a także mieć negatywny wpływ na pewność siebie czy samoocenę danego pacjenta. Dlatego też warto rozważyć w takich sytuacjach poddanie się zabiegowi, który skoryguje wadę i poprawi wygląd uśmiechu.
Gingiwoplastyka – ogólny zarys przebiegu zabiegu
Zabieg gingiwoplastyki jest wykonywany przez lekarza periodontologa. Zazwyczaj proces ten jest poprzedzony pozbyciem się kamienia nazębnego. Podczas starannie zaplanowanych czynności specjalista dąży do usunięcia zbyt mocno rozrośniętych, a przez to mocno widocznych, elementów dziąseł. Wycinanie dziąseł odbywa się przy użyciu nowoczesnego i dającego znakomite efekty lasera diodowego. Periodontolog w czasie zabiegu jest w stanie również ukształtować kość i dziąsła w taki sposób, aby na ich styku powstała estetyczna i równa linia. Gingiwoplastyka prowadzi do znaczącej poprawy wyglądu uśmiechu i jamy ustnej pacjenta oraz do pozbycia się kompleksów związanych z defektem.
Najważniejsze wskazania do zabiegu gingiwoplastyki
Na liście najważniejszych wskazań do wykonania zabiegu gingiwoplastyki znajdują się: wady twarzoczaszki o podłożu genetycznym, wady zgryzu, szczękościsk i zapalenie dziąseł. Bez wątpienia wsparcie lekarza z zakresu periodontologii obejmuje też osoby chorujące na nowotwory w obrębie jamy ustnej. Do zabiegu mogą zgłosić się także osoby zmagające się z bruksizmem, czyli ze zgrzytaniem zębami.
Podsumowując, możliwości współczesnej stomatologii i ortodoncji zachęcają do tego, aby działać aktywnie na rzecz pięknego uśmiechu i raz na zawsze pozbyć się kompleksów utrudniających życie. Dlatego też jeśli od dziecka zmagasz się z nieestetycznie prezentującymi się dziąsłami, które bardziej przyciągają uwagę rozmówców niż byś tego chciał, zainteresuj się bliżej tematem gingiwoplastyki i skonsultuj się ze specjalistą www.orto-smile.pl w celu szczegółowego omówienia Twojego przypadku. Manufaktura uśmiechu – Orto Smile – to nowoczesna klinika skupiająca lekarzy periodontologów najlepszych w swoim fachu. Możesz im w pełni zaufać!