Eko sprzątanie – naturalne detergenty do porządków w domu

Ekologiczne środki czyszczące zyskują na popularności. Są bezpieczne dla Twojego zdrowia i przyjazne dla naszej planety. Do sprzątania mieszkania możesz z powodzeniem wykorzystywać też produkty, których używasz w kuchni do gotowania. Soda oczyszczona, ocet, sok z cytryny czy kwasek cytrynowy pomogą Ci zwalczyć uporczywy brud, pozbyć się osadu, a nawet pleśni. Sprawdź, jak ich używać.

Soda do czyszczenia kuchni

Soda oczyszczona to nieoceniony pomocnik w walce z trudnym do usunięcia brudem. Nie możesz doszorować blachy od piekarnika? Przygotuj pastę z sody oczyszczonej (soda z dodatkiem odrobiny wody) i rozsmaruj ją na blasze. Pozostaw na noc, a rano umyj blachę i spłucz sodę. Przypalenia powinny bez trudu dać się usunąć. Czyszczenie piekarnika sodą ma tę zaletę, że wodorowęglan sodu (tak brzmi chemiczna nazwa sody) usuwa też nieprzyjemne zapachy. Jeśli we wnętrzu piekarnika coś się przypaliło, soda zneutralizuje ten zapach. Pastę z sody delikatnie rozprowadź na ściankach piekarnika i pozostaw na noc. Rano zmyj pastę gąbką nasączoną wodą.

Do czego jeszcze może przydać się soda? Ten tani, ekologiczny i całkowicie biodegradowalny środek czyszczący pomoże Ci usunąć ciężkie zabrudzenia z płyty indukcyjnej. Namocz gąbkę octem i przetrzyj nią płytę. Przypalona płyta indukcyjna powinna być mokra od octu, zanim posypiesz ją sodą. Pozostaw sodę na 10 min. na płycie, a następnie zmyj ją mokrą ściereczką. Na koniec wypoleruj płytę i gotowe!

Soda oczyszczona:

  • jest ekologiczna i bezpieczna dla środowiska – nie szkodzi organizmom wodnym
  • jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt – nie wydziela toksycznych oparów, jest bez zapachu i bezpieczna nawet dla alergików
  • usuwa nieprzyjemne zapachy – soda doskonale nadaje się do czyszczenia lodówki, bo eliminuje z niej przykry zapach
  • dobrze radzi sobie z tłuszczem i przypaleniami
  • sprawdza się jako wywabiacz plam po kawie czy winie – można nią doczyścić np. plamy w zlewie lub na ubraniach
  • nie rysuje czyszczonych powierzchni (jeśli czyścisz nią płytę indukcyjną, używaj do tego miękkiej szmatki lub gąbki)

Zobacz także: Przypalona płyta indukcyjna – jak ją czyścić?.

Ocet do sprzątania kuchni i łazienki

Ocet działa odkażająco, zatem możesz stosować go do codziennego czyszczenia kuchni czy łazienki. Przygotuj roztwór octu z wodą, żeby przemyć kuchenny blat – ocet powinno się rozcieńczyć, żeby jego charakterystyczny ostry zapach przestał być drażniący. Octowy roztwór (proporcja wody do octu to najczęściej 1:1) doskonale sprawdzi się do czyszczenia lodówki – podobnie jak soda usunie z wnętrza nieprzyjemne zapachy. Octem możesz myć deski do krojenia, czyścić nim kuchenne płytki, czy też usuwać plamy na płycie ceramicznej.

Do czego jeszcze może przydać się ekologiczny octowy detergent? Ocet dobrze rozpuszcza zalegający w urządzeniach osad wapienny. Wlej go do czajnika i pozostaw na 5-10 min. Po tym czasie dokładnie wypłucz czajnik. Po osadzie nie pozostanie ani śladu. Jak wyczyścić żelazko? Do tego celu również możesz użyć octu. Przygotuj octowy roztwór, zwilż nim miękką ściereczkę i przetrzyj stopę żelazka, żeby usunąć z niej zabrudzenia (upewnij się, czy producent dopuszcza czyszczenie powierzchni żelazka w taki sposób – niektóre stopy wykonane są z materiałów, które mogą ulec uszkodzeniu po zastosowaniu octowego roztworu).

Zobacz także: Jak wyczyścić żelazko?

Ocet możesz zastosować nie tylko do wyczyszczenia stopy żelazka, ale też z jego pomocą wykonać odkamienianie żelazka. Wlej ocet do zbiornika na wodę, ustaw funkcję parowania i najwyższą temperaturę nagrzewania. Rozpocznij prasowanie, używając do tego kawałka niepotrzebnego materiału. Z żelazka powinien zacząć wypadać osad. Jeśli sprzęt jest mocno zakamieniony, powtórz tę czynność 2-krotnie. Następnie wlej do zbiornika wodę destylowaną i jeszcze raz zrób krótkie prasowanie. W ten sposób usuniesz z żelazka zapach octu.

Ocet do czyszczenia łazienki

Ocet świetnie sprawdza się nie tylko w kuchni. Przydaje się też do czyszczenia łazienki. Jest ekologicznym środkiem usuwającym pleśń i zabrudzenia z fug. Pomaga utrzymać w czystości armaturę, wannę i umywalkę. Dobrze radzi sobie z usuwaniem kamienia z pralki. Wlej do pojemnika na proszek roztwór octu w proporcji 1:1 i ustaw pustą pralkę na pranie w 95°. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się osadu z urządzenia, ale też skutecznie odświeżysz wnętrze pralki.

Ocet dodany do prania (wlej go do pojemnika na płyn do płukania) zapobiegnie elektryzowaniu się materiału i usunie bakterie z ubrań. Jeśli chcesz wybielić np. firanki i pozbyć się z nich zażółcenia, wlej do wody odrobinę octu (proporcja powinna wynosić 1:12) i włóż do niej tkaninę na noc.

Ocet:

  • jest ekologiczny i biodegradowalny
  • działa odkażająco, dlatego dobrze sprawdza się jako środek do codziennego przemywania powierzchni roboczych w kuchni
  • usuwa osad z kamienia i pleśń
  • dobrze radzi sobie z usuwaniem tłuszczu i wywabianiem plam
  • eliminuje przykre zapachy
  • można myć nim i podłogi, i okna, i blaty kuchenne
  • jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt – pomieszczenie trzeba dobrze wietrzyć, kiedy używa się nierozcieńczonego octu

Zobacz też, do czego jeszcze możesz wykorzystać ocet i sodę podczas robienia porządków w domu.

Sok z cytryny do sprzątania kuchni

Kolejnym ekologicznym środkiem kuchennym jest sok z cytryny. Podobnie jak soda i ocet usuwa nieprzyjemne zapachy, dlatego dobrze sprawdza się przy czyszczeniu lodówki (pozostawia dodatkowo przyjemny cytrusowy zapach). Sokiem z cytryny usuniesz osad z kuchennej armatury, a dodając do niego odrobinę soli, doczyścisz przypaloną patelnię. Chcesz, żeby Twoja biżuteria wyglądała jak nowa? Wystarczy odrobina soku z cytryny i miękka szmatka, a Twoje ozdoby znowu będą lśniły. Cytrynowym sokiem wypolerujesz też przedmioty wykonane z mosiądzu lub miedzi.

Sok z cytryny:

  • usuwa nieprzyjemne zapachy, pozostawiając przyjemny cytrusowy aromat
  • jest ekologiczny i bezpieczny dla ludzi i zwierząt
  • ma właściwości rozjaśniające i nabłyszczające
  • dobrze radzi sobie z usuwaniem kamienia
  • usuwa tłuszcz i przypalenia

Tagged with: