Dress code w szpitalu – jak wybrać uniform?

Pracownicy szpitala muszą nosić specjalną odzież. Jest to praktyczne rozwiązanie – pomaga pacjentom łatwo rozpoznać pracujący tam personel. Praca na oddziale wymaga zachowania higieny, a takie fartuchy łatwiej utrzymać w czystości. Jednak nikt nie powiedział, że odzież medyczna musi być nudna i smutna!

Większość ludzi, na myśl o pracownikach szpitala, wyobraża sobie brzydkie, najczęściej za duże, białe fartuchy. Jednak ten stereotyp coraz częściej jest nieprawdziwy. Pracownicy placówek medycznych też mogą wyglądać modnie i stylowo. Czym jest popularny ostatnio scrubs i co nowego słychać w szpitalnej modzie?

Praca z dziećmi

Mali pacjenci zwykle są bardzo tolerancyjni w kwestii mody i wyglądu. Dlatego na oddziałach dziecięcych sprawdzą się nawet najbardziej szalone wzory i kolory. W przypadku młodszych dzieci furorę zrobi odzież medyczna we wzory z popularnych bajek. Starsze docenią poczucie humoru i niestandardowe kolory. Może się wydawać, że strój lekarza nie jest istotny dla przebiegu leczenia. Jednak takie radosne akcenty, w połączeniu z przyjaznym klimatem panującym na oddziale mogą mieć pewne znaczenie terapeutyczne. Zmniejsza to stres, który zwykle bardzo dokucza małym pacjentom. Sprawia też, że mniej boją się oni personelu, który stanowią przecież obce, dorosłe osoby. Kolorowe, bajkowe fartuchy wzbudzają u dziecka większe zaufanie niż poważni dorośli w nudnych uniformach. Istnieją liczne doniesienia potwierdzające istnienie „syndromu białego fartucha”, dlatego oddziały dziecięce często są projektowane tak, aby przypominały bardziej salę zabaw niż placówkę medyczną.

Oddziały dla dorosłych

O ile ubrany we wzorzysty strój pediatra już nikogo nie dziwi, to oddziały dla dorosłych wymagają zachowania nieco powagi. Absolutnie nie znaczy to, że trzeba wybrać nudny uniform. Można zdecydować się na ulubiony kolor albo uwspółcześniony fason. Jak najbardziej na miejscu będą także małe, ale wyraziste akcenty – np. wzorzysty czepek czy buty. Należy jednak pamiętać, że szczególnie w oczach osób starszych, lekarz w bardzo kolorowej odzieży może nie wzbudzać zaufania, szczególnie jeśli jest młody. W takich przypadkach lepiej zdecydować się na scrubs – czyli spodnie i bluzę w stonowanych kolorach.

Schematy kolorystyczne w szpitalu

Zwyczajowo przyjmuje się, że określone kolory zarezerwowane są dla poszczególnych grup personelu:

  • biała odzież medyczne jest noszona głównie przez lekarzy,
  • stroje w kolorze zielonym przypisywane są do chirurgów i personelu uczestniczącego w zabiegach,
  • niebieskie i błękitne uniformy kojarzone są z pielęgniarkami oddziałowymi,
  • czerwone stroje noszą ratownicy medyczni.

Jednak obecnie odchodzi się od tych schematów i w większości placówek panuje spora dowolność w kwestii codziennego stroju do pracy. Wyjątek stanowią jednak ratownicy medyczni – ich uniform dokładnie opisuje ustawa o ratownictwie medycznym. W pozostałych przypadkach zależy to głównie od wymogów konkretnej placówki i preferencji samego pracownika.