Domowe sposoby na regenerację oczu

Udogodnienia oferowane przez współczesną technologię w znacznym stopniu ułatwiają życie, ale nadmierne korzystanie z nich może mieć także negatywne skutki. Długie godziny spędzone przed ekranem komputera lub ze smartfonem w dłoni, korzystanie z klimatyzacji i centralnego ogrzewania mają niekorzystny wpływ między innymi na nasze oczy, które stają się zmęczone, suche i podrażnione. Jak temu zapobiegać i w jaki sposób zregenerować narząd wzroku? Poznaj domowe sposoby!*

Dlaczego praca przy komputerze i klimatyzacja szkodzi oczom?

Urządzenia elektroniczne, takie jak ekran komputera, telewizora czy smartfona, emitują niebieskie światło, które nie jest zdrowe dla oczu. Ma ono działanie podobne do promieniowania UV, dlatego osobom pracującym przy komputerze zaleca się noszenie okularów ochronnych [1]. Przy długotrwałym wpatrywaniu się w ekran oczy stają się zmęczone – wie o tym każda osoba, która zbyt długo korzysta z komputera czy laptopa. Gdy patrzymy w ekran, zapominamy też często o odruchu mrugania, co sprawia, że oczy stają się przesuszone. Mruganie powiekami, które powinno mieć miejsce co 10 sekund [1], zapewnia oczom odpowiednie nawilżenie przez film łzowy, który jest równomiernie rozprowadzany po powierzchni gałki ocznej. Gdy mrugamy zbyt rzadko, oczy stają się suche, pojawia się nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami i podrażnienie. Z czasem może rozwinąć się zespół suchego oka, schorzenie, które zwiększa ryzyko stanów zapalnych spojówek i rogówki i może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie narządu wzroku [2]. Suchości oczu sprzyja również korzystanie z klimatyzacji i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach. Suche powietrze przyspiesza parowanie filmu łzowego i powierzchnia oka nie jest wystarczająco nawilżona. Czynniki niekorzystne dla oczu to także np. dym papierosowy i promieniowanie UV.

Domowe sposoby na regenerację oczu

Jest kilka niezawodnych sposobów, które pozwolą naszym oczom odpocząć i zregenerować się. Oto one:

1. Sen

Sen jest niezbędny dla dobrej kondycji oczu. Gdy śpimy, powierzchnia oka jest intensywnie nawilżana przez film łzowy, który dotlenia i odżywia rogówkę. Podczas snu oczy mogą też odpocząć od bodźców, których dostarczamy im pod dostatkiem w ciągu dnia. Zbyt krótki sen, to jest w przypadku osób dorosłych poniżej 6 godzin w ciągu doby [3], ma niekorzystny wpływ na organizm, w tym na narząd wzroku. Jeśli czujemy, że nasze oczy są zmęczone, warto poświęcić 15 minut na krótką drzemkę w ciągu dnia, a przynajmniej poleżeć przez ten czas z zamkniętymi powiekami. Oprócz tego starajmy się wysypiać w nocy.

2. Ćwiczenia dla oczu

Zmęczone oczy może zregenerować kilka minut poświęconych na ćwiczenia. Polegają one na ruchach gałek ocznych – patrzymy na boki, w dół i w górę. Pomoże to zrelaksować wzrok.

3. Przerwy w pracy przy komputerze

Jeśli pracujemy przy komputerze, warto robić krótką przerwę co 15 minut i przenieść wzrok na punkt oddalony o kilka metrów, na przykład popatrzeć za okno [1]. Co godzinę wskazana jest dłuższa przerwa od patrzenia w monitor.

4. Masaż powiek

Kiedy czujemy, że nasze oczy są zmęczone, możemy wykonać delikatny masaż powiek. Masujemy je okrężnymi ruchami opuszkami palców, ale nie trzemy, ponieważ może to spowodować podrażnienie i zaczerwienienie oczu.

5. Okłady

Na zmęczone oczy dobrze podziałają też okłady, na przykład z rumianku lub świetlika lekarskiego. Podrażnione oczy można przemyć również roztworem z soli fizjologicznej, a następnie zrobić okłady z ziołowego naparu o działaniu kojącym i przeciwzapalnym.

6. Nawilżające krople do oczu

W aptece kupimy bez recepty nawilżające krople do oczu nazywane sztucznymi łzami. Są one zalecane przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne w leczeniu zespołu suchego oka [4], doskonale nawilżą też oczy, gdy pracujemy przy komputerze, nosimy soczewki kontaktowe czy przebywamy w klimatyzowanych/ ogrzewanych pomieszczeniach. Warto wybrać nawilżające krople do oczu o naturalnym składzie, na przykład Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** czy Hyal-Drop Ultra 4S**. Przewidziane zastosowanie kropli do oczu Hyal-Drop® to leczenie objawów suchego oka.

Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom, jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych oraz poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień. Zawiera naturalny polimer i kwas hialuronowy, który występuje w strukturach oka oraz w naturalnym filmie łzowym. Krople do oczu Hyal Drop® Pro zawierają składniki działające na wszystkie 3 warstwy filmu łzowego, w tym trójglicerydy, które
odbudowują warstwę lipidową filmu łzowego, dzięki czemu ograniczają parowanie łez. Wyrób Medyczny Hyal-Drop Ultra 4S jest wskazany do stosowania przy zespole suchego oka o umiarkowanym i ciężkim przebiegu (łagodzi objawy takie jak łzawienie i podrażnienie) oraz pooperacyjnie, w celu przyspieszenia regeneracji powierzchni oka po zabiegach.

Bibliografia:

1. Poradnik 10 sposobów jak dbać o oczy, https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html

2. E. Pieńkowska-Machoy, D. Karczewicz, Zespół suchego oka, Lekarz 2003; 11: 15–17.

3. Otylia Krajewska i in., Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017, tom 8, nr 2, 47-54.

4. Karolina Janin i in., Zespół „suchego oka” — możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Hyal Drop Multi to krople do oczu, przeznaczone do nawilżania oczu, zwilżania i nawilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

Tagged with: