Ból brzucha u dziecka to często spotykana przypadłość. Zazwyczaj nie jest wywołany poważnym schorzeniem, ale może powodować znaczny dyskomfort. Niejednokrotnie towarzyszą mu nudności, złe samopoczucie, twardy brzuszek, biegunka lub zaparcia. Dowiedz się, co zrobić, by ulżyć maluszkowi!
Jak złagodzić ból brzucha u dziecka?
Zaburzenia trawienia mogą objawiać się w różny sposób. Zazwyczaj mali pacjenci skarżą się na ból brzucha, mdłości, zaparcia, problemy z apetytem, biegunkę. Wymienionym symptomom czasami towarzyszą wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego i ucisk w żołądku. Nie lekceważ wspomnianych objawów i wybierz się z dzieckiem do lekarza.
Ból brzucha u dzieci jest częstą przypadłością, może być skutkiem zarówno niegroźnego problemu zdrowotnego, jak i poważnego schorzenia. Jeśli dolegliwości mają łagodny charakter, domowe zabiegi powinny przynieść ulgę.
Zastanawiasz się, co podać na ból brzucha u dziecka? Wybierz naturalny preparat Iberogast, który przynosi ulgę w problemach z trawieniem. Ziołowy lek dostępny jest w postaci kropli, co ułatwia jego przyjmowanie. Zawiera 9 wyciągów roślinnych, które łagodzą objawy czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Co zrobić, gdy dziecko boli brzuch?
Upewnij się, że dziecko odpoczywa w spokojnej, komfortowej pozycji. Najlepiej, by maluch położył się na lewym boku. Włóż poduszkę między kolanami, by zmniejszyć nacisk na brzuch. Kojący może być też delikatny masaż brzuszka lub ciepłe okłady. Używając palców i dłoni, wykonuj powoli koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Skoncentruj się na okolicy pępka, ale możesz też masować od brody do dolnej części brzucha.
Podawaj maluchowi wodę, słabą herbatę i klarowny, przezroczysty bulion, by uniknąć odwodnienia. Jeśli Twoja pociecha wymiotuje lub ma biegunkę, wybierz doustny roztwór nawadniający. Unikaj ciężkostrawnych posiłków. Jeśli dziecko jest głodne, przygotuj kleik ryżowy, pieczone jabłko, gotowane warzywa lub krupnik z drobną kaszą. Możesz również podać suchary, namoczone pieczywo lub rozgotowany biały ryż. Lek zobojętniający może złagodzić rozstrój żołądka. Jeśli nie wiesz, jak go dawkować, skonsultuj się z lekarzem. Unikaj pokarmów i napojów, które mogą zaostrzyć objawy. Dopóki dolegliwości nie ustąpią, wykreśl z jadłospisu pomidory, cytrusy, nabiał, napoje gazowane, a także smażone i tłuste potrawy.
Domowe sposoby na ból brzuszka u malucha
Jeśli Twój maluszek skarży się na ból brzuszka, podaj mu jogurt probiotyczny. Proponowany produkt jest pełen dobrych bakterii, dzięki czemu poprawia pracę jelit. Nasiona kozieradki również powinny przynieść ulgę. Wystarczy, że zmielisz garść nasionek, dodasz do jogurtu i dasz dziecku. Wykreśl z jadłospisu ciężkostrawne potrawy, które tylko nasilą objawy. Przygotuj pożywny kleik ryżowy, czyli rozgotowany na papkę ryż. Wspomniana potrawa dodaje sił, łagodzi podrażnienia żołądka, a także wspiera pracę wątroby i trzustki.
Herbaty ziołowe mogą także złagodzić ból brzucha u maluchów. Zetrzyj trochę imbiru i mocz go 10-15 minut w ciepłej wodzie. Następnie odcedź przez sitko i wlej do kubka. Taką miksturę możesz podać dziecku, które skończyło 2 lata. Możesz mu również podać herbatę z odrobiną soku z cytryny i kilkoma listkami mięty. Cytryna przyniesie ulgę w zaparciach, a mięta usunie szkodliwe bakterie z jelit. Zanim podasz herbatkę ziołową dziecku, skontaktuj się z lekarzem.