–
Dla wielu kobiet ciąża to piękny i emocjonalny okres oczekiwania na upragnione maleństwo. Jednak jest to również czas wielu fizycznych i hormonalnych zmian w organizmie przyszłej mamy. Przede wszystkim zwiększa się objętość oraz ciśnienie krwi i rośnie brzuszek, który stopniowo wywiera ucisk na naczynia układu krążenia. W dużej mierze czynniki te mogą mieć duży wpływ na wygląd oraz kondycję nóg, powodując skurcze i bóle łydek, ich obrzęk, a także powstawanie żylaków. Co wówczas można zrobić? Jak się okazuje, najbezpieczniejszą metodą prewencji są pończochy przeciwżylakowe w ciąży.
Czym są produkty kompresyjne dla kobiet w ciąży?
Produkty kompresyjne to specjalistyczne wyroby medyczne, jak podkolanówki, skarpetki, rajstopy czy pończochy uciskowe, które przeznaczone są dla osób z podwyższonym ryzykiem występowania żylaków czy zakrzepicy żył głębokich (dotyczy się to również kobiet w ciąży). Produkty te wykonane są ze specjalnego materiału, o odpowiednio wąskiej średnicy, dzięki czemu podczas noszenia wywierają odpowiedni nacisk na tkanki łydek oraz ud. Na rynku producenci oferują różnego rodzaju wyroby uciskowe, które różnią się między sobą długością, grubością, a przede wszystkim klasą kompresji.
Jakie korzyści płyną z noszenia specjalistycznych produktów uciskowych w ciąży?
Specjalistyczne wyroby medyczne uciskowe zalecane są przyszłym mamom od samego początku ciąży (przynajmniej od drugiego trymestru), aż do 1,5 miesiąca po porodzie. Należy zaznaczyć, że profilaktyczne rajstopy, podkolanówki czy pończochy uciskowe w ciąży https://venoflex.pl/ciazowe/ powinny posiadać poziom kompresji od 15 do 21 mmHg. Wówczas właściwe ich noszenie zapewnia:
- zniwelowanie obrzęków łydek oraz stóp
- ograniczenie uczucia ciężkości, oraz bóli kończyn dolnych
- obniżenie ryzyka rozwoju, oraz zaostrzenia żylaków, a także zakrzepicy żył głębokich po porodzie
- złagodzenie zawrotów głowy
Pończochy przeciwżylakowe w ciąży – jak należy je właściwie używać?
Jak wiemy, na rynku spotkamy produkty uciskowe o różnej długości, grubości, rozmiarze, kolorystyce, w dwóch wariantach wykończenia palców (otwarte/zamknięte), a także kilku stopniach ucisku. Te z najniższą klasą ucisku odgrywają rolę profilaktyczną, natomiast o wyższym poziomie kompresji powinny być zalecone przez lekarza. Można dobierać je w stacjonarnych sklepach medycznych, bądź też na stronach internetowych, jak Venoflex.pl. Zakup powinien być poprzedzony dokładnym pomiarem nóg, wykonanym najlepiej po przebudzeniu z rana. We właściwym używaniu pończoch przeciwżylakowych ma znaczenie także sposób ich zakładania. Należy pończochę odpowiednio zwinąć, a następnie założyć na palce nóg i stopniowo rozciągać poprzez stopę, aż na łydkę. Po nałożeniu należy dokładnie wygładzić materiał i dopasować piętę.