Czym jest slow fashion?

Wiele osób jest zdania, że slow fashion to to samo, co zakupowy minimalizm. Nie jest to jednak prawdą do końca. Slow fashion to głównie świadomość swoich własnych modowych potrzeb. Poznajmy zasady tej mody powolnej i dopasujmy szafę do osobowości.

Definicja

Czym zatem jest slow fashion? Jest to sformułowanie związane z podejściem racjonalnym do modowych zakupów. Świat usłyszał o nim w roku 2007. Zwrot, który w polskim języku oznacza dosłownie „modę powolną”. Stworzyła go oraz zdefiniowała Kate Fletcher.

Bardzo podobnie, jak slow food – slow fashion jest rodzajem świadomego oraz także racjonalnego podejścia. W tym wypadku chodzi o zakupy odzieżowe. Nie powinniśmy tego jednak traktować jako nowego trendu, czy też jako chwilową modę, ale jako spojrzenie nowoczesne na potrzebny swojego oraz tym samym swojej garderoby.

Osoby, które się kierowały zasadami slow fashion, zamiast kupowania nieprzemyślanego kilku czy też nawet kilkunastu rzeczy podczas szaleństwa wyprzedażowego, wolą kupić jedną czy też dwie sztuki odzieży o lepszej jakości w cenie odpowiednio wyższej. Chcą, aby ich garderoba była uporządkowana, jak i także zawierała jedynie to, co lubią nosić faktycznie na co dzień i co im posłuży przez wiele, wiele lat.

Najważniejsze zasady slow fashion

Musimy się w tym wypadku kierować kilkoma ważnymi zasadami. Pierwsza z nich to zdefiniowanie potrzeb modowych oraz stylu życia. Jest to najważniejsza zasada slow fashion. Zanim zaczniemy przeglądać garderobę oraz oceniać, co zostawić chcemy, a co musimy dokupić, powinnyśmy pomyśleć, czego potrzebujemy tak naprawdę. Jaki lubimy najbardziej styl? Jakie dodatki i ubrania są dla nas najwygodniejsze? Co nosimy w czasie wolnym? Jest to tylko kilka pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć, aby zacząć zmiany w duchu idei slow fashion.

Kolejna zasada mówi o tym, aby stawiać na jakość. Kiedy uporządkujemy garderobę oraz przemyślimy, które rzeczy zostawić warto, a które powinnyśmy przekazać dalej, zróbmy listę tego, co musimy dokupić. Zamiast na cenę, postawmy na jakość surowców, z których uszyte są oraz także zwróćmy także uwagę, czy firma stosuje zasady rozwoju zrównoważonego.

Materiałowa metka przy odzieży jest wbrew pozorom, nie tylko element gryzący do odcięcia szybkiego. Zwróćmy także uwagę na informacje na niej podane. Znajdziemy tak wskazówki, jak zadbać o ubranie oraz w jaki sposób odświeżać je, aby nie straciło naszego kształtu, a materiał zbyt szybko się nie zużył. Dzięki temu, nasze ulubione spodnie czy też bluzki będą nam służyły jeszcze dłużej.