Czy można zostać UX designerem bez studiów?

Na przestrzeni ostatnich lat powstało naprawdę dużo nowych zawodów, które powiązane są ściśle z branżą IT oraz e-commerce. Jedną z najciekawszych branż tego typu jest UX design – kurs jest jednym ze sposobów, by zacząć działać jako specjalista od tworzenia stron internetowych w zgodzie z założeniami User Experience. Taka osoba zajmuje się m.in. projektowaniem stron internetowych dla firm zgodnie z wieloma specjalistycznymi założeniami. Czy można wykonywać ten zawód bez studiów?

Jakie kwalifikacje musi mieć UX designer?

By pracować w tym zawodzie, trzeba przede wszystkim rozumieć, czym właściwie jest zagadnienie User Experience – w dużym uproszczeniu oznacza to doświadczenie i odczucia użytkownika strony internetowej, pojawiających się w momencie interakcji z nią. Jest to kluczowe dla efektywnej sprzedaży, dlatego staranność w tworzeniu strony internetowej, doborze kolorów, funkcjonalności, prostocie użytkowania musi być maksymalnie wykorzystana, i to jest właśnie zadanie UX designera. Dodatkowo z całą pewnością musi mieć on poczucie estetyki i orientować się w obecnej modzie i trendach.  Osoby, które pracują w zawodzie UX designera najczęściej posiadają odpowiednie kursy, które skutecznie przygotowują je zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do wykonywanej pracy. Kursy i szkolenia tego typu mogą trwać od kilku do kilkunastu dni, w zależności od poziomu zaawansowania.

UX designer – czy niezbędne są tu studia?

Utarło się, że ukończenie studiów w danym kierunku jest konieczne, by osiągnąć sukces w wielu branżach. Oczywiście jest to prawdą np. w kwestii medycyny czy prawa, jednak studia obecnie nie są wymogiem, by móc wykonywać dany zawód, a praktyczne umiejętności oraz wiedza. Te z kolei bez żadnego problemu można zdobyć na dedykowanych szkoleniach które często trwają zaledwie kilka dni, a przekazują skondensowaną wiedzę, niezbędną do pracy w zawodzie UX design – kurs tego typu przedstawia najważniejsze zagadnienia z zakresu User Experience, zarówno odnośnie projektowania stron od strony praktycznej, ale i teoretycznej. By wykonywać tego rodzaju zawód, wcale nie jest niezbędne ukończenie studiów, choć może być to pomocne, szczególnie kierunki powiązane z IT, informatyką czy designem oraz grafiką. Nie jest to jednak wymóg, a jedynie dodatkowe kwalifikacje, które mogą się przydać.  

Jaki kurs będzie najlepszy?

Popularność kursów przygotowawczych do zawodu UX Designera nie wzięła się znikąd – jest to obecnie jeden z najbardziej efektywnych sposobów na przygotowanie się do zawodu i zdobycia odpowiedniej wiedzy oraz praktyki. Jak wybrać najlepszy kurs? W Internecie znajdziemy całe mnóstwo kursów na różnych poziomach, zarówno tych podstawowych jak i zaawansowanych. Szkolenia z User Experience prowadzone są najczęściej przez doświadczonych specjalistów, którzy doskonale orientują się w tej branży, i sami poznali ją od podszewki, dlatego te kursy są tak wartościowe. Dla wygody kursantów, szkolenia przeprowadzane są zarówno zdalnie jak i stacjonarnie, jednak zdecydowanie lepiej jest wziąć udział w tych stacjonarnych, by mieć możliwość praktyki pod okiem najlepszych w branży.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://ux-pm.pl/

Tagged with: