Czy można być eko, kupując ubrania?

Żyjemy w czasach, w których coraz większą wagę przykłada się do kwestii związanych z ochroną środowiska. Jak powszechnie wiadomo tzw. fast fashion to branża, która jest odpowiedzialna za emisję dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy są sposoby, aby ubierać się modnie, a jednocześnie nie szkodzić planecie?

Rozwiązaniem tego problemu może być kupowanie ubrań z drugiej ręki. Alternatywą dla zabieganych jest second hand online tanio i szybko można tam kupić stylowe ubranie na każdą okazję. Dostępne są również kreacje znanych i cenionych marek modowych. Dlaczego warto kupować odzież używaną online?

Czy ubrania z sedondhandu są bardziej przyjazne dla środowiska niż te oznaczone jako „ekologiczne”?

Rozpatrując wpływ branży odzieżowej na planetę, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko koszty środowiskowe wyprodukowania każdej sztuki odzieży, ale również sposób jej użytkowania. Obecnie wiele firm chwali się, że ich produkty są wytwarzane zgodnie z filozofią eco-friendly. Często są to pożyteczne inicjatywy, za którymi stoją dobre intencje. Jednak warto pamiętać, że nawet najmniejsza emisja jest gorsza niż jej brak. Kupując ubrania z sedondhandu, nie przyczyniamy się do produkcji zanieczyszczeń i dwutlenku węgla – nawet jeśli pochodzą one z sieciówek i są uszyte z materiałów, które nie są ekologiczne.

Ubrania vintage są wyjątkowe

Sklepy z odzieżą używaną od zawsze przyciągały osoby o artystycznych zainteresowaniach. W takich miejscach znaleźć można prawdziwe perełki, oryginalne ubrania znanych marek czy stroje z dawnych kolekcji projektantów mody. Wymaga to nieco wytrwałości, jednak często odzież vintage jest dobrze uszyta i wykonana z wysokiej jakości materiałów, które lepiej układają się na sylwetce i są bardziej komfortowe w użytkowaniu. Ubrania vintage bronią się jako kompletne stylizacje, mogą też stanowić stylowy dodatek do bardziej współczesnych kreacji. Dodatkowym atutem może być fakt, że wybierając takie ubrania, nie zdublujemy się na imprezie z inną osobą.

Cena i dostępność

Kolejnymi zaletami ciucholandów są niskie koszty i duża różnorodność ubrań. Takie miejsca są bardzo popularne i zwykle mają szeroki asortyment. Dla osób, które wolą robić zakupy przez internet, rozwiązaniem może być sklep internetowy z odzieżą używaną. Warto często tam wpadać, bo w takich miejscach towar wymieniany jest regularnie. Cena też działa na korzyść secondhandów – można tam dostać wysokiej jakości, markowe ubrania, które kosztują ułamek ceny nowych sztuk. Jest to bardzo opłacalne, ponieważ na półki często trafia odzież praktycznie niezniszczona a czasem wręcz nowa, z metkami.

Jedyną wadą sklepów z odzieżą używaną jest to, że w poszukiwania odpowiedniego ubrania trzeba włożyć nieco więcej wysiłku, a większość z nich to pojedyncze sztuki, więc trafienie na odpowiedni rozmiar może być trudniejsze. Jednak to tylko niewielka niedogodność w porównaniu z ogromną oszczędnością czasu, pieniędzy oraz troską o środowisko naturalne.

Tagged with: