Czy mój kot jest chory? Jak to rozpoznać?

Koty to zwierzęta, które nie lubią się skarżyć na złe samopoczucie. Dlatego wielokrotnie opiekunom mruczków trudno jest określić, czy ich pupil źle się czuje. Istnieją pewne sygnały, na które warto zwracać uwagę, ponieważ mogą świadczyć o tym, że kotu coś dolega.

Dziwne zachowanie kota jako objaw choroby

Każda zmiana w zachowaniu kota w otoczeniu i względem właściciela, powinna zwrócić uwagę opiekunów. Jak odczytać zachowanie kota? Wystarczy zwracać uwagę na to, czy nie zmieniło się coś w jego codziennych nawykach. Mruczek może okazywać złe samopoczucie poprzez załatwianie się w innych miejscach niż zwykle, brak apetytu czy nadmierną apatię. Czasem zdarza się, że lubiący się tulić kociak będzie stronił od dotyku właściciela.

Jakie są najczęstsze niepokojące sygnały, świadczące o złym samopoczuciu kota?

Uważny opiekun z pewnością zauważy zmianę zachowania u kota, warto jednak dobrze obserwować mruczka, aby móc odpowiednio szybko zareagować. Niepokojące sygnały, mogące świadczyć o tym, że coś złego dzieje się z naszym pupilem, objawiają się jednak nie tylko w nawykach zwierzaka, ale też w jego wyglądzie.

Zachowanie kota:

  • osowiałość lub nadmierna aktywność,
  • nagła agresja,
  • załatwianie się poza kuwetą,
  • spadek lub nagły wzrost apetytu,
  • unikanie kontaktu z domownikami,
  • nadmierna wokalizacja,
  • potrząsanie głową,
  • nadmierne drapanie,
  • wylizywanie sierści,
  • szukanie odrębnych, ukrytych miejsc.

Wygląd kota:

  • nagła utrata wagi lub nagłe przybranie na wadze,
  • zmiana wyglądu sierści (sierść staje się matowa, nadmiernie przetłuszczona, nastroszona, kot nadmiernie gubi sierść, pojawiają się owrzodzenia lub zmiany skórne).

Niepokój powinny wzbudzić także problemy pokarmowe, czyli częste wymioty, nieprawidłowy wygląd kału. Jeżeli uważamy, że coś z naszym kotem jest nie tak, warto monitorować częstotliwość wypróżnień oraz sprawdzać stan moczu zwierzęcia.

Innym objawem choroby może być suchy, ciepły nos (objaw ten może pojawiać się też przy wysokiej temperaturze i suchym powietrzu, więc powinien niepokoić tylko, gdy pojawią się też inne symptomy), a także nieprawidłowości w układzie oddechowym: kichanie, kaszel, charczenie, oddychanie z otwartym pyskiem w stanie spoczynku.

Co zrobić, gdy wydaje nam się, że kot jest chory?

Przy niektórych schorzeniach bardzo łatwo jest określić, że kotu coś dolega. W takich sytuacjach pierwszym odruchem dobrego opiekuna jest wizyta u weterynarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i wprowadzi leczenie. Czasem jednak tylko dokładna analiza pewnych zmian zachowania pozwoli nam stwierdzić, że coś jest nie tak. Warto pamiętać o tym, że nietypowe zachowanie kota nie zawsze musi świadczyć o chorobie. Czasem może być wynikiem stresu lub być oznaką tego, że kot jest niezadowolony lub czegoś mu brakuje. Dlatego jednym z pierwszych kroków, jakie warto podjąć, jest wprowadzenie przyjaznej mruczkowi atmosfery w otoczeniu. Można do tego wykorzystać analogi feromonów Feliway, które wpłyną na uspokojenie kota i jego zachowanie. Jeżeli pomimo zapewnienia kotu jak najlepszych warunków, w dalszym ciągu uważamy, że coś mruczkowi dolega, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii. 

Tagged with: