Manicure hybrydowy od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych metod stylizacji paznokci. Ten za sprawą swojej trwałości, odporności na uszkodzenia i niezwykłej naturalności jest wybierany zarówno przez profesjonalne stylistki, jak i domowe amatorki.
Niekiedy słychać jednak głosy mówiące o tym, że stosowanie lakierów hybrydowych niszczy paznokcie. Czy jest to prawda? Czy robienie hybryd niszczy płytkę i przylegające do niej skórki? W dzisiejszym wpisie rozwiejemy wszystkie wątpliwości! Zapraszamy do lektury, który powstał we współpracy z redaktor naczelną portalu dla kobiet: wyszukana.com.pl!
Czy lakiery hybrydowe są szkodliwe?
Już na początku warto odpowiedzieć na zadane pytanie – poprawnie wykonany manicure hybrydowy nie wpływa negatywnie ani na paznokcie, ani na skórki wokół nich. Skąd więc aż tyle głosów mówiących o szkodliwości lakierów hybrydowych? Prawdopodobnie powodem jest zbyt częste łączenie produktów do paznokci z pojawiającymi się reakcjami alergicznymi wśród niektórych osób. Nie oznacza to jednak, że same lakiery hybrydowe są gwarancją wystąpienia uczulenia, a wręcz przeciwnie. W dzisiejszych czasach każdy z produktów jest dokładnie badany i przed jego wypuszczeniem na rynek musi być zgłoszony do CPNP, czyli Portalu Notyfikacji Produktów Kosmetycznych. Skąd zatem reakcje alergiczne u pewnych osób? W większości przypadków występują one z powodu niepoprawnej aplikacji produktów do paznokci. Oczywiście czasem może zdarzyć się sytuacja, w której u danej osoby wystąpi uczulenie – wszak każdy organizm jest inny i zupełnie inaczej reaguje na kontakt z chemicznymi komponentami. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku lakierów hybrydowych jest to niewielki ułamek osób, u których występuje reakcja alergiczna spowodowana stricte chemicznymi komponentami, a nie błędną aplikacją. W jaki więc sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia uczulenia? Czego unikać podczas robienia manicure hybrydowego? Sprawdźcie!
Co szkodzi paznokciom podczas robienia manicure?
Jeżeli lakiery hybrydowe nie wpływają negatywnie na paznokcie, co więc je osłabia i niszczy? Niestety, przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Do tych najczęstszych należy jednak nieprawidłowe przygotowanie płytki paznokcia, niepoprawna aplikacja produktów do manicure, brak jakiejkolwiek pielęgnacji dłoni i paznokci, zbyt częste usuwanie hybryd oraz niezdrowa dieta. Jak więc ich unikać? Przede wszystkim pamiętajmy o delikatności podczas wykonywania zabiegu. Gdy matowimy płytkę zachowajmy szczególną ostrożność, tak aby jej zanadto nie spiłować, a w trakcie wycinania skórek uważajmy, aby ich nie poranić. Każdy z produktów powinniśmy aplikować wyłącznie na paznokcie, omijając skórki – wyjaśnia stylistka redagująca porady dotyczące stylizacji paznokci dla portalu ManiManiaczki.pl. Nie możemy więc zalewać ich lakierami, bazami, topami, primerami, ani cleanerami. Kolejnym elementem, który warto mieć na uwadze jest utwardzanie produktów według zaleceń producenta. Oznacza to, że lakier hybrydowy, bazę hybrydową oraz top hybrydowy powinniśmy utwardzać do końca, tak aby nie pozostawić wpół płynnego preparatu. Oczywiście nie możemy zapominać również o szkodliwości zmywaczy do paznokci. Te powinniśmy stosować jak najrzadziej, a jeżeli lubimy często zmieniać stylizacje, wtedy lepszym wyborem będzie płyn do usuwania hybryd wzbogacony o lanolinę. Jest to substancja, która natłuszcza, nawilża i odżywia, a tym samym chroni paznokcie i skórki wokół nich przed niekorzystnym działaniem acetonu. A co zrobić, gdy wszystko robimy poprawnie, a mimo to paznokcie są kruche i łamliwe?
Jak odżywić paznokcie po manicure hybrydowym?
Jeżeli chcemy mieć zadbane dłonie i paznokcie to absolutną podstawą jest ich codzienna pielęgnacja. Do tego możemy wykorzystać zarówno domowe sposoby, jak i kosmetyki dostępne w sklepach internetowych i drogeriach. Zacznijmy więc od regularnego stosowania odżywczego kremu do rąk, a między kolejnymi zabiegami manicure hybrydowego używajmy oliwki do skórek i paznokci. Jeżeli chcemy przyspieszyć wzmocnienie płytki możemy dodatkowo stosować domowe maseczki do dłoni na bazie oliwy, soku z cytryny i miodu. Te wspomogą ich regenerację, odżywią je i zabezpieczą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.