Czy Esperal Katowice przeznaczony jest dla wszystkich?

Alkohol jest substancją łatwo dostępną w naszym kraju. Istnieje również duże przyzwolenie na jego spożywanie. To substancja, z którą stykamy się od najmłodszych lat, widząc ją w sklepie, na urodzinowym stole czy podczas innych uroczystości.

Bardzo często ze względów kulturowych nie dostrzegamy jak wielkim problemem jest uzależnienie od alkoholu, a sam alkohol niebezpieczną substancją. Należy pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, a każdy z nas może uzależnić się od innej ilości tej substancji. 

Od kiedy Esperal stosowany jest w leczeniu choroby alkoholowej?  

Działanie Esperalu, jakie dziś powszechnie jest znane zostało odkryte przypadkiem w XX wieku. Dwóch duńskich naukowców zaobserwowało nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego u osób, które przyjmowały Esperal oraz spożyły alkohol. Zainteresowani tym odkryciem postanowili je dalej zbadać. Badania wykazały, że zawarta w tabletkach substancja blokuje rozkład alkoholu w organizmie. Od tego momentu zaczęto stosować wszywkę alkoholową w leczeniu choroby alkoholowej. 

Jednak w niektórych krajach stosowanie terapii Esperalem jest zakazane. Mowa tutaj o krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce na pewien czas również zabroniono produkcji oraz podawania Esperalu, jednak już po upływie dwóch lat zakaz ten zniesiono. 

Jak działa Esperal?

Umieszczone w ciele pacjenta tabletki uwalniają do organizmu substancję czynną. Substancja czynna, disulfriam, odpowiada za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. Dzieje się tak dlatego, że substancja czynna blokuje działanie enzymu, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku dehydrogenazy aldehydowej, w normalnych warunkach, aldehyd octowy przekształcany jest do bezpiecznego dla organizmu kwasu octowego.  

Wyjaśnijmy to jednak po kolei. Rozkład etanolu w organizmie, który nie zawiera wszywki alkoholowej. Etanol dostarczony do organizmu rozłożony zostaje, na drodze dehydrogenazy alkoholowej, do prostszej postaci aldehydu octowego. Aldehyd octowy jest szkodliwy dla organizmu, dlatego uruchomiony zostaje enzym, który odpowiada za przeprowadzenie dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku tego procesu szkodliwy aldehyd octowy zostaje rozłożony do prostej postaci kwasu octowego, który jest nieszkodliwy dla organizmu. 

Rozkład etanolu w organizmie, który posiada wszywkę alkoholową. Dostarczony do organizmu etanol już w ciągu kilku chwil wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, że pierwszy etap rozkładu etanolu zachodzi prawidłowo – etanol rozłożony jest do postaci aldehydu octowego na drodze dehydrogenazy aldehydowej. Jednak kolejny etap jest blokowany przez działanie Esperalu. Rozkład aldehydu octowego jest uniemożliwiony, a jego nagromadzenie wywołuje silne objawy zatrucia alkoholowego. 

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że pracuje ona na emocjach i uczuciach osoby uzależnionej. Poprzez występowanie nieprzyjemnych dolegliwości wywołuje u osób uzależnionych strach przed ich odczuwaniem i wstręt do alkoholu. Jest to skuteczne działanie, które jednak nie wpływa terapeutycznie na leczenie choroby alkoholowej. 

Jak wygląda zabieg podskórnego podania Esperalu?

Zabieg podskórnego podania Esperalu przeprowadzony może być tylko i wyłącznie przez doświadczonego lekarza chirurga. Jest to prosta i mało inwazyjna procedura medyczna, która wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a całość jej przeprowadzenia zajmuje około 30 minut. 

Specjalista przed zabiegiem przeprowadza z pacjentem wywiad lekarski. Zebrane informacje posłużyć mają poznaniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta, zapoznania się z ewentualnymi schorzeniami, przyjmowanymi lekami oraz wykluczeniem ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. 

Lekarz wykonuje nacięcie na skórze pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków. W powstałym otworze umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które stale uwalniają do krwioobiegu substancję czynną. Nacięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. 

Po skończonej procedurze lekarz zakłada pacjentowi szwy oraz przekazuje zalecenia dotyczące pielęgnacji rany. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków oraz aktywności zawodowej. Zaleca się jednak, aby na okres czternastu dni powstrzymać się od wykonywania aktywności fizycznej. 

Dla kogo przeznaczony jest Esperal?

Terapia Esperalem przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu, które podjęły świadomą i samodzielną decyzję o zaprzestaniu spożywania tej substancji. Jednak potrzebują one dodatkowego wzmocnienia lub bodźca, aby wytrwać w swoim postanowieniu. Esperal stosowany może być tylko u osób, które ukończyły osiemnasty rok życia. Przeprowadzenie zabiegu wymaga świadomej zgody jednostki na przyjęcie leku. 

Esperal Katowice z https://esperalchirurgkatowice.pl/ działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć. 

Czy każdy może przyjąć Esperal?

Niestety nie każdy może skorzystać z terapii Esperalem. Wszywka alkoholową choć jest bezpieczną substancją, wymaga jednak kwalifikacji do zabiegu. Do jego przeprowadzenie nie kwalifikują się osoby, które:

  • mają uczulenie na disulfiram
  • mają uczulenie na którykolwiek składnik leku
  • mają zaburzenia psychiczne
  • mają psychozy, za wyjątkiem ostrej psychozy alkoholowej
  • mają próby samobójcze
  • cierpią na schorzenia sercowo – krążeniowe takie jak choroba niedokrwienna serca lub nadciśnienie tętnicze
  • są w ciąży, karmią piersią lub planują ciąże w niedługiej przyszłości
  • są pod wpływem alkoholu
  • spożywały alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem

Należy również pamiętać, że osoby, które chorują na cukrzycę, epilepsję choroby serca lub choroby układu oddechowego mają całkowity i bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować może nagłym pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby. 

Esperal a alkohol

Decydując się na zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej należy uświadomić sobie, że oznacza to bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. 

W przypadku jego złamania należy liczyć się z konsekwencjami zdrowotnymi. Spożycie alkoholu powoduje wystąpienie nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego takich jak:

  • wymioty
  • nudności
  • biegunka
  • zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • bóle głowy
  • skoki ciśnienia
  • podwyższona temperatura ciała
  • potliwość
  • przyśpieszona akcja serca
  • uczucie niepokoju 
  • i  inne

Dolegliwości te pojawiają się już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Utrzymywać mogą się aż do kilkunastu godzin po konsumpcji. W przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu jednostka naraża się na wystąpienie poważnych konsekwencji zdrowotnych. Mowa tutaj o zapaści, marskości wątroby czy nawet śmierci. 

Należy pamiętać, iż spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu może wywołać silne objawy zatrucia alkoholowego. Osoby posiadające wszyty Esperal, odczuwają silne i wielogodzinne  bóle głowy po zjedzeniu cukierka z alkoholem. Należy wyeliminować ze swojej diety wszelkie produkty zawierające alkohol lub stworzone na jego bazie. 

Tagged with: