Clatra – Jak działa? Kiedy się stosuje?

Katar sienny to typowy objaw alergii, który może pojawiać się sezonowo lub towarzyszyć pacjentowi przez cały rok. Alergiczny nieżyt nosa to oczywiście nie koniec problemów, występują także inne symptomy. Alergicy borykają się z uczuciem świądu, zatkanym nosem, świądem spojówek, łzawieniem, zaczerwienieniem oczu, kichaniem. Wszystkie te objawy mogą ustąpić bardzo szybko, jeśli wyeliminuje się z otoczenia alergeny. Niestety nie zawsze jest to możliwe, szczególnie jeśli są nimi pyłki roślin czy roztocza. Trudno mówić o unikaniu kontaktu z drobinkami kurzu, które znajdują praktycznie wszędzie. Pozostaje leczenie objawowe, które polega głównie na podawaniu leków przeciwhistaminowych typu Clatra.

Clatra na pomoc alergikom

W przypadku alergików niezwykle istotne jest to, aby złagodzić nieprzyjemne objawy pojawiające się na skutek styczności z czynnikiem uczulającym. Alergię może powodować niemalże wszystko, a doraźną pomocą będzie stosowanie środków przeciwhistaminowych. Clatra to lek łagodzący symptomy alergii, który w wielu przypadkach jest w stanie całkowicie je zwalczyć. Hamuje reakcję alergiczną, dzięki czemu znika problem z uporczywym kichaniem, świądem spojówek i nosa, katarem siennym, zatkanym nosem itd. Lek Clatra dostępny jest w postaci tabletek do ssania i powlekanych oraz roztworu doustnego. Może go przepisać lekarz dermatolog lub alergolog. Zadaniem preparatu Clatra jest hamowanie działania histaminy, która odpowiada za nasilenie objawów alergii.

Niweluje obrzęki tkanek, udrażnia przewody nosowe, przeciwdziała kichaniu. Clatra działa przeciwświądowo, zmniejsza produkcję śluzowej wydzieliny z nosa. Ma również właściwości przeciwzapalne, przynosi ulgę przy alergicznym zapaleniu spojówek. Można też liczyć na złagodzenie objawów dotyczących zmian skórnych. Znika rumień i bąble pokrzywkowe. Clatra wykazuje też działanie znieczulające, co ma szczególne znaczenie przy atopowym zapaleniu skóry, zapobiega nadmiernemu drapaniu, które tylko pogarsza jej kondycję i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Clatra jako lek antyhistaminowy jest niezwykle pomocny przy astmie oskrzelowej, hamuje skurcz oskrzeli i poprawia ich wentylację. Wszechstronne działanie preparatu wynika z zawartości substancji czynnej w postaci bilastyny.

Jakie działania niepożądane mogą występować przy stosowaniu leku Clatra?

Clatra jest lekiem, który może wywoływać pewne działania niepożądane, ale nie wystąpią one u wszystkich pacjentów. Często zgłaszanymi skutkami ubocznymi są zapalenie błony śluzowej nosa, alergiczne zapalenie spojówek, bóle głowy, uczucie nadmiernej senności, bóle brzucha i w nadbrzuszu. Rzadziej występują zawroty głowy, podrażnienie oczu, obrzęk warg, nudności, biegunka, utrata świadomości, pokrzywka, zmęczenie, wyprysk, zaburzenia czynności wątroby, nadmierny apetyt, zaburzenia rytmu serca, przybieranie na wadze, duszności, trudności w oddychaniu, suchość śluzówek nosowych, zaburzenia snu, zaburzenia czynności nerek. Leku Clatra nie powinno się przyjmować z jedzeniem ani napojami innymi niż woda, bo skutkuje to zmniejszeniem skuteczności jego działania.

Źródło: Recepta Online Medyk

Tagged with: