Wraz z rozwojem technologii w wielu dziedzinach życia i przemysłu pojawiają się nowe rozwiązania. W przypadku obróbki metali nowoczesnym odkryciem jest wiązka laserowa, z pomocą której możliwe jest cięcie blach z maksymalną precyzją.
Wraz z rozwojem technologii w wielu dziedzinach życia i przemysłu pojawiają się nowe rozwiązania. W przypadku obróbki metali nowoczesnym odkryciem jest wiązka laserowa, z pomocą której możliwe jest cięcie blach z maksymalną precyzją. Korzystanie z takiej technologii pozwala również znacznie skrócić czas wykonywania obróbki i wyeliminować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów czy niedoskonałości. Jakie jeszcze aspekty wpływają na popularność cięcia laserowego? Na czym dokładnie polega ta metoda obróbki?
Jak wygląda cięcie laserowe blach i profili?
Cięcie profili i blach za pomocą lasera jest zaliczane do metod termicznej obróbki metali. Laser w kontakcie z powierzchnią metalu prowadzi do jego mocnego nagrzania. Pod wpływem cienkiej wiązki laserowej dochodzi do stopnienia lub całkowitego odparowania materiału metalowego. W ten sposób powstaje wręcz idealnie przycięty komponent, który nie wymaga już dodatkowej obróbki. Przy wykorzystaniu dużej mocy i gazu towarzyszącego, możliwe jest wykonywanie cięcia nawet materiałów o znacznej grubości. Ponadto, laser doskonale sprawdza się również w spawaniu blach i profili i zapewnia doskonale precyzyjne połączenie komponentów. Ze względu na te właściwości laserowa obróbka materiałów CNCstała się jedną z najpopularniejszych metod cięcia dostępnych na rynku.
Zalety cięcia laserowego blach i profili
Technologia laserowa znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – korzystają z niej medycyna, telekomunikacja, a przede wszystkim stosowana jest w obróbce materiałów metalowych. Cięcie blachi profili z wykorzystaniem lasera ma bowiem wiele zalet. Przede wszystkim, laserowe cięcie to jedna z najbardziej precyzyjnych metod, dzięki której możliwe jest wycięcie praktycznie każdego wzoru, nawet najbardziej skomplikowanego. Ponadto, laser pozwala na dokonanie obróbki bardzo zróżnicowanych materiałów o dużej grubości. Wykorzystanie lasera do cięcia metali znacznie przyspiesza proces obróbki i minimalizuje ryzyko powstania jakichkolwiek niedoskonałości i błędów – laserowe cięcie zapewnia 100% powtarzalność obrabianych elementów. Co warto podkreślić, obróbka laserowa w większości przypadków nie wymaga nawet ingerencji ze strony człowieka. Proces ten można bowiem całkowicie zautomatyzować i zaprogramować. Właściwy dobór obróbki gwarantuje więc, że powstałe elementy będą doskonale przygotowane do dalszego użytku i nie wymagają dalszych prac wykończeniowych. W związku z tym laser daje możliwość oszczędności nakładów finansowych, które trzeba by było przeznaczyć na dokonanie poprawek lub dodatkowej obróbki.