Chcesz pracować w księgowości? Zobacz, jakie kompetencje są najwyżej cenione w tym zawodzie!

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie jakiejkolwiek instytucji czy przedsiębiorstwa bez współpracy ze specjalistą od księgowości. Tak właściwie zawód ten istnieje od samych początków rachunkowości, choć na przestrzeni lat przeszedł wiele modyfikacji. Marzy Ci się praca w księgowości? Sprawdź, czy posiadasz do tego odpowiednie kompetencje!

Księgowa jest podstawą, fundamentem, sercem tudzież prawą ręką w każdej firmie. Co ciekawe, wyobrażenia o pracy w księgowości bywają skrajnie różne – dla jednych jest to zajęcie dla ludzi ambitnych, sprytnych i wyjątkowo skrupulatnych, którzy nie boją się niczego. Dla innych z kolei zawód księgowej plasuje się w czołówce najnudniejszych zawodów świata. Kto ma rację? Nie jest to ani trochę ważne jeśli dla Ciebie praca w księgowości jest tym, co Cię interesuje. Chcesz zacząć pracę jako księgowa? Sprawdź, czy masz potrzebne kompetencje.Nie jesteś pewna, jakie umiejętności, kompetencje i cechy charakteru pasują do tego zawodu? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Praca w księgowości – wykształcenie

Jeśli chcesz pracować w księgowości, musisz przede wszystkim zadbać o swoją edukację. Praca na stanowisku księgowej opiera się głównie na wyliczeniach i rachunkach, dlatego osoby, które nie przepadają za matematyką, raczej nie sprawdzą się w tym zawodzie. Jeśli masz pewność co do obranej przez Ciebie ścieżki zawodowej, powinnaś zacząć od studiów na kierunku finanse i rachunkowość. Czy jest to jedyna droga do pracy w księgowości? Oczywiście, że nie! Pracodawcy równie chętnie zatrudniają absolwentów matematyki, ekonomii i kierunków związanych z biznesem. Musisz wiedzieć, że dla księgowej ważne są nie tylko liczby. Równie istotne jest opanowanie przepisów prawa związanych z prowadzoną działalnością. Interdyscyplinarny charakter zawodu księgowej sprawia, że cieszy się on dużym prestiżem i wiąże z wysokimi zarobkami.

Na czym polega praca w obsłudze klienta?

Jakie kompetencje i cechy powinna mieć księgowa?

W księgowości ceni się profesjonalizm, spryt i umiejętność logicznego myślenia. Jeśli marzysz o karierze w tym zawodzie, powinnaś umieć pracować w pełnym skupieniu, nawet jeśli wokół panuje rozgardiasz. Do najwyżej cenionych kompetencji księgowych zaliczają się rzetelność, skrupulatność i systematyczność. Co więcej, księgowa musi rozumieć znaczenie zmieniających się przepisów i w płynny sposób wprowadzać je w życie. Nawet najmniejszy błąd w wyliczeniach rachunkowych może wprowadzić zamęt w funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, dlatego dobra księgowa musi być świadoma odpowiedzialności, jaka na niej ciąży. Osoby niedojrzałe i niekompetentne raczej nie zrobią spektakularnej kariery w branży. Jeśli zauważasz u siebie predyspozycje do pracy w księgowości i chcesz pracować na stanowisku księgowej, powinnaś mieć otwarty umysł, stale się dokształcać, być pewną swoich kompetencji i umiejętności i nie bać się odpowiedzialności i zawodowych wyzwań – tylko w ten sposób możesz stać się prawdziwą profesjonalistką!

Tagged with: