Norwegowie mawiają, że nie ma złej pogody, można być tylko źle ubranym. Skoro tak, trudno szukać wymówek, że nie możemy wsiąść na rower, bo jest zimno na dworze. Skompletować wierzchnie okrycie jest stosunkowo łatwo – co jednak zrobić z butami, skoro stopa na rowerze łatwo marznie?
Buty na rower – podstawy
Choć jazda rowerem jest bardzo popularną i przyjemną aktywnością, jeśli chcemy podchodzić do niej wyczynowo, a tym samym postawić na regularny trening, powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Jeśli podeszwa naszych butów będzie zbyt miękka, długotrwały nacisk stopy na twardy pedał spowoduje niepotrzebne napięcie i ból. Poza tym niedostosowana podeszwa może zsunąć się z mokrego pedału czy podczas szybszej jazdy, a wówczas nietrudno o wypadek.
Dlatego właśnie rowerzyści uprawiający kolarstwo szosowe używają specjalnych, wąskich butów na sztywnej podeszwie, które łatwo można wpiąć w pedały zatrzaskowe. Z kolei buty dla miłośników kolarstwa górskiego posiadają specjalnie żłobiony bieżnik, co daje im znacznie lepszą przyczepność w nierównym terenie. Co ważne, w obydwu rodzajach butów nie używa się sznurowadeł, mogących wkręcić się w rowerowy mechanizm – zamykane i regulowane są przez rzepy i klamry.
Buty jesienią i zimą
Jesienne miesiące stanowią wyzwanie dla osób chcących regularnie trenować kolarstwo: krótsze dni, wiatr, wilgoć, wreszcie poranne przymrozki na przełomie jesieni i zimy nie sprzyjają komfortowi jazdy. Wielu kolarzy, używających butów szosowych, zmienia je wówczas na buty MTB. W niektórych rodzajach butów szosowych, przystosowanych do zatrzasków, z płaską podeszwą, nie da się chodzić po śliskiej i mokrej powierzchni. Wówczas świetnie sprawdzają się buty do kolarstwa górskiego z agresywnym bieżnikiem.
Ocieplacze i skarpetki
Co jednak zrobić, kiedy temperatura spadnie poniżej 10 stopni? Letnie buty rowerowe, ze sztywną podeszwą z karbonu, nie zdadzą egzaminu – pamiętajmy, że w tego typu butach zastosowano otwory wentylacyjne. Wystarczy kałuża czy lód, żeby do buta dostała się woda. Jazda w zimnych i mokrych skarpetach może doprowadzić do choroby.
Dobrym rozwiązaniem (jeśli nie będziemy przemierzać z rowerem zasp śnieżnych) są ocieplacze na buty. Dzięki nim nasze stopy są dobrze ogrzane od góry. Co ciekawe, w zależności od pory roku możemy zaopatrzyć się w różne rodzaje ocieplaczy. Przejściówki na wczesną jesień są lekko ocieplone, istnieją również ochraniacze wykonane z membrany poliamidowej, zapewniające wodoszczelność, są też modele, których zadaniem jest ochrona palców i wreszcie ochraniacze na zimę.
Niektórzy kolarze używają też wodoodpornych i nieprzewiewnych skarpetek, które także chronią nasze kończyny przed zmarznięciem.
Zimowe buty rowerowe
Istnieje również specjalny rodzaj obuwia na zimowe miesiące. Co prawda takie buty są cięższe i gorzej trzymają stopę na pedale, jednak zwykłemu obuwiu sportowemu i tak do nich daleko. Bez względu na to, czy będziemy w nich jeździć, czy też pokonywać ośnieżone trasy, przenosząc rower, profilowany bieżnik uchroni nas przed poślizgiem. Takie buty mają specjalną, ocieplaną podeszwę, pozbawioną otworów wentylacyjnych. Również materiał wierzchni jest ciepły i nieprzemakalny. Kolejnym plusem jest wysoka cholewa, osłaniająca kostki, ale na tyle elastyczna, by nie krępować ruchów podczas jazdy przełajowej. W takich butach znajdziemy również wodoodporną i wiatroszczelną membranę Gore-Tex. Możemy być pewni, że nasze stopy będą suche i ciepłe, a zimowy trening nie skończy się wizytą w aptece.
Co ciekawe, producenci zamieszczają na zimowych butach rowerowych elementy odblaskowe, co zwiększa widoczność kolarza.
Gdzie znajdziemy buty rowerowe na niepogodę?
Oczywiście, ideałów nie ma. Woda może się dostać do butów podczas ulewnego deszczu i wcale nie dlatego, że buty są źle skonstruowane – wystarczy, że nogawki naszych spodni zaczną przesiąkać. Podobnie jeśli ubierzemy stopę zbyt ciasno (grube skarpety, za małe buty), efekt może być odwrotny od zamierzonego – przy słabym krążeniu stopy zaczną marznąć, co może doprowadzić do odmrożeń. Mimo to warto zadbać o odpowiednie obuwie.
Gdzie szukać butów na niepogodę? Warto zajrzeć do sklepu bikester.pl. Znajdziemy tam zarówno propozycje klasycznych butów szosowych i MTB czy butów miejskich i trekkingowych dla niewyczynowych rowerzystów, buty gravelowe, jak i ochraniacze na buty i getry oraz zimowe buty rowerowe.