Botoks – czy to dobra metoda hamowania nadmiernej potliwości?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że botoks już od jakiegoś czasu wcale nie służy nam tylko do pozbywania się zmarszczek – a z tym przecież większość z nas go sobie kojarzy. Owszem, w dalszym ciągu jest on faktycznie bardzo popularny w takim zakresie – ale mnóstwo osób każdego roku wykorzystuje go także w celu zatrzymania nadmiernej potliwości w jakimś miejscu na swoim ciele. Zacznijmy może od tego, że bardzo wiele osób walczy z takimi problemami – pocą nam się pachy, dłonie, stopy. Oczywiste jest, że każdy się z tym mierzy w mniejszym lub większym stopniu – ale u niektórych ludzi sprawa jest naprawdę trudna, bo pocenie bardzo mocno zaniża ich samoocenę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie podać komuś dłoni lub musimy co kilka godzin zmieniać przepoconą koszulkę – wtedy faktycznie zaczynamy być zdesperowani w poszukiwaniu pomocy.

Lekarze pierwszego kontaktu zwykle tłumaczą nam, iż “taka już nasza uroda”. Jeżeli nie widzą oni żadnej konkretnej przyczyny pocenia się to po prostu radzą nam zmianę diety, próbę opanowania nerwów i korzystanie z powszechnie dostępnych dezodorantów. Faktycznie w aptece możemy sobie kupić sporo różnych preparatów na pocenie się pach czy stóp – ale jeżeli nasz problem jest poważny to one będą najpewniej za słabe. O wiele lepiej sprawdzi się wspomniany już botoks.

Jak to działa?

Jeżeli wiemy, jak botoks działa w przypadku zmarszczek to wiemy też, jak blokuje wydzielanie się potu – po prostu paraliżuje on pewne miejsca i przez kilka miesięcy pacjent ma spokój. Może to dotyczyć tak samo bruzd na twarzy, jak i właśnie wstydliwego dla nas potu. Samo wstrzyknięcie toksyny na pewno nie będzie najprzyjemniejszym momentem, ale nie trwa to bardzo długo i raczej nikt przesadnie na to nie narzeka – ludzie cieszą się z tego, że w końcu będą w stanie swobodnie podać komuś dłoń lub ubrać jasną koszulkę. Krótkotrwały ból czy konieczność wykonania tego zabiegu przy pomocy igły – to wszystko schodzi na dalszy plan. 

Taki zabieg jest całkowicie bezpieczny i na pewno w końcu efekt zacznie słabnąć i pocenie powróci – zwykle następuje to po około 6-9 miesiącach. Jest to pozytywna i negatywna informacja. Z jednej strony mamy pewność, że zawsze jesteśmy w stanie zmienić zdanie i zrezygnować z kolejnych zabiegów – ale z drugiej strony musimy ciągle powtarzać botoks. Ludzie, którzy raz z tego skorzystali – raczej nie chcą już inaczej walczyć z nadmierną potliwością. Nie widzą potrzeby dalszego szukania skoro znaleźli skuteczny sposób. Zabiegi z użyciem botoxu w Warszawie polecamy wykonać w klinice medycyny estetycznej Projekt Skóra.

Tagged with: