Badanie kamerą termowizyjną jako metoda lokalizacji wycieków

Badanie kamerą termowizyjną jest metodą powszechnie stosowaną przez fachowców w całej Polsce. Stosuje się je w wielu różnych sytuacjach i pomaga ono zlokalizować przeciek wody lub innych czynników, określić miejsce mostków cieplnych, a także jakość termoizolacji ścian zewnętrznych. To badanie nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne zarówno dla osób, jak i badanych przedmiotów.

Wykrywanie wycieków z pomocą kamery termowizyjnej

Kamera termowizyjna lokalizuje wyciek wody lub innego czynnika badając temperaturę w miejscu nieszczelności instalacji. Jeśli w konkretnym jest ona inna, na kamerze pokazuje się w innym kolorze. Ponieważ bazuje ona na zmiennej temperaturze, badanie to może być czasami mniej skuteczne w zależności od temperatury otoczenia.

Skuteczność badania kamerą termowizyjną

Zanim zdecydujemy się na wykonanie badania kamerą termowizyjną, powinniśmy zastanowić się, czy w danej sytuacji będzie ono najodpowiedniejszą opcją. Lokalizacja drobnych przecieków może okazać się niemożliwa, szczególnie jeśli instalacja jest położona w otulinie termicznej pokrytej styropianem. A takie przecieki zwykle dają o sobie znać po paru miesiącach, powodując powstawanie wilgotnych plam na ścianach.

 Skuteczność badania kamerą termowizyjną będzie więc zależała od kilku kwestii:

  • temperatury wyciekającego czynnika,
  • wielkości i intensywności czynnika, a więc też jego ciśnienia,
  • czułości kamery termowizyjnej,
  • grubości otuliny termicznej i styropianu,
  • głębokości, na której zlokalizowany jest przeciek,
  • innych źródeł ciepła, które mogą zaburzyć wyniki badania.

Najdokładniejszy pomiar uzyskuje się, gdy temperatura czynnika różni się od otoczenia, a jego ciśnienie jest wysokie (intensywny wyciek). Badanie kamerą termowizyjną, poza wykrywaniem wycieków, stosuje się także w przypadku sprawdzenia poprawności wykonania ocieplenia budynków, lokalizacji nieszczelności powietrznej oraz sprawdzenia przebiegu instalacji. 

Wykrywanie wycieków za pomocą innych metod

Istnieje kilka różnych metod wykrywania wycieków w instalacjach domowych. Każda powinna być dopasowana do indywidualnej sytuacji mieszkańców. Żeby zlokalizować przeciek, najlepiej jest zwrócić się o pomoc do specjalistów. Doświadczeni fachowcy precyzyjnie i sprawnie, a zwykle też bezinwazyjnie zlokalizują miejsce wycieku wody lub innych czynników. To przyczyni się do punktowych zmian w konstrukcji budynku, bez konieczności kucia dużych obszarów, a co za tym idzie – pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów.

Profesjonalni pracownicy firm zajmujących się wykrywaniem wycieków mają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Dzięki temu łatwo i szybko dopasują odpowiednią metodę wykrywania przecieków do danej sytuacji, zlokalizują wyciek i będzie można sprawnie zacząć naprawę nieszczelności. Z pomocą dobrych specjalistów bardzo prosto można pozbyć się problemu.

Tagged with: