Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem rumieniowych zmian w różnych lokalizacjach w zależności od wieku. Towarzyszy im silny świąd, przesuszenie skóry, a sama choroba ma nawrotowy charakter z okresami zaostrzeń i remisji.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. U dzieci do 2. roku życia objawy lokalizują się na skórze twarzy i dystalnych częściach kończyn oraz na tułowiu. W okresie szkolnym zmiany najczęściej występują w okolicy zdjęciowych stawów, a u dorosłych na grzbietach dłoni, choć od tej reguły często pojawiają się odstępstwa. W najcięższych przypadkach może nawet dojść do zajęcia całej skóry, co nazywamy erytrodemią. Niekiedy objawy, a w szczególności silny świąd, mogą powodować bezsenność i rozdrażnienie. Obserwuje się stopniowe zmniejszanie nasilenia choroby wraz z wiekiem. Oprócz typowych zmian skórnych widoczne są również: przesuszenie skóry całego ciała oraz nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, w szczególności na preparaty do pielęgnacji, detergenty czy pot.
Atopowe zapalenie skóry twarzy
Lokalizacja zmian na twarzy jest dużym wyzwaniem diagnostycznym i leczniczym. Powinny być one różnicowane z innymi jednostkami chorobowymi o podobnym przebiegu: łojotokowym zapaleniem skóry, wypryskiem kontaktowym, zapaleniem okołoustnym czy łuszczycą. Skóra twarzy jest poddawana działaniu wielu kosmetyków, zarówno tych pielęgnacyjnych, jak i makijażowych, co znacznie utrudnia diagnostykę i leczenie.
Leczenie atopowego zapalenia skóry twarzy
Leczenie atopowego zapalenia skóry wymaga dużej dyscypliny od chorego. Jest oparte na wielu restrykcjach z uwagi na wrażliwość skóry na alergeny. Przede wszystkim należy skupić się na natłuszczaniu i regeneracji bariery hydrolipidowej, która zatrzyma wodę w skórze, zapobiegając jej nadmiernemu wysychaniu. Sucha skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia. W przypadku pielęgnacji skóry atopowej świetnie sprawdzi się Bepanthen Sensiderm Krem, który łagodzi zaczerwienienie i uczucie swędzenia. Należy używać łagodnych preparatów myjących, jednocześnie dbając, by dokładnie oczyszczać skórę z resztek makijażu. W tym przypadku dobrze sprawdzi się oczyszczanie dwufazowe na bazie płynu micelarnego lub olejku myjącego, który zmywamy następnie preparatem myjącym.
Powszechnie stosowane w przypadku atopowego zapalenia skóry sterydy, kiedy dojdzie do zmian lokalizujących się na skórze twarzy, mogą powodować ścieczenie skóry i przebarwienia, dlatego obecnie coraz częściej stosuje się inhibitory kalcyneuryny. Sumiennie stosowana pielęgnacja wydłuża okresy remisji, dlatego jest ona podstawą leczenia. Leczenie jest bardzo indywidualne, dlatego ważne jest, aby być pod stałą kontrolą lekarza dermatologa, który w razie wystąpienia zaostrzeń zmodyfikuje leczenie, dopasowując je do nasilenia zmian.