Apteka internetowa, czyli bezpieczne miejsce do kupowania leków i suplementów diety online

Zakupy online należą do niezwykle wygodnych. W ten sposób nabywamy ubrania, książki oraz elektronikę, a także – coraz częściej – leki bez recepty i suplementy diety. Ważne jest jednak to, w jaki sposób je nabywamy. Najlepiej, aby były to apteki online, czyli legalnie działające podmioty, dopuszczone do prowadzenia takiej działalności. Sprawdźmy, co jeszcze warto o nich wiedzieć i jak bezpiecznie kupować takie preparaty przez internet.

Dlaczego leki tylko w aptece internetowej?

Leki oraz suplementy diety to preparaty mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Dlatego tak ważne jest, aby kupować je tylko ze sprawdzonego źródła. Przykładem jest właśnie apteka internetowa, czyli podmiot, który został dopuszczony przez odpowiednie organy do prowadzenia tego typu działalności. Są to więc podmioty prowadzone w sposób legalny, czyli pozyskujące leki i suplementy diety ze sprawdzonych źródeł. To bardzo ważne, osoba stosująca ma bowiem pewność co do ich składów i przeznaczenia.

Takiej pewności nie ma, gdy leki i suplementy diety są nabywane np. poprzez aukcje internetowe, od niesprawdzonych sprzedawców lub na market place’ach. Wówczas często nie można być pewnym co do ich składów oraz działania. Zdecydowanie nie warto ryzykować zdrowia swojego oraz bliskich i sięgać po takie niesprawdzone środki stosowania doustnego.

Jak sprawdzić, czy apteka internetowa działa legalnie?

W sieci zawsze warto zachować dodatkowe środki ostrożności pozwalające sprawdzić, czy apteka internetowa rzeczywiście działa legalnie. Ważne jest przede wszystkim poszukanie na stronie, czy widnieje na niej logo specjalnie przygotowane logo. To tzw. „common logo” wprowadzone przez Komisję Europejską w 2014 roku. Pod nim umieszczona jest flaga państwa członkowskiego, która określa zazwyczaj siedzibę takiego podmiotu. Dodatkowo obok flagi widnieje napis w języku konkretnego kraju. Informuje on o konieczności kliknięcia logotypu, aby sprawdzić dane takiego podmiotu.

Jeśli nie ma takiego oznaczenia na stronie, to nawet jeśli określona jest ona jako „apteka”, nie należy dokonywać na niej zakupów.

Zakup leku od podmiotu, który działa nielegalnie – jakie są ryzyka?

Warto raz jeszcze podkreślić, dlaczego nie należy kupować leków oraz suplementów diety z niesprawdzonych źródeł, oraz ryzyk, jakie się z tym wiążą.

Oto najważniejsze z nich:

  • preparat nie będzie działał, bowiem dodawane mogą być do niego dowolne substancje wypełniające,
  • preparat będzie szkodliwy, np. ze względu na nieprzebadane, dodawane do niego składniki,
  • preparat doprowadzi do wystąpienia innych chorób,
  • przyjmowanie preparatu będzie prowadziło do uzależnienia, ze względu na celowo dodane składniki o takim działaniu,
  • preparat zadziała jak trucizna, ponownie ze względu na dodane substancje szkodliwe dla zdrowia.

Nie należy więc sięgać po podróbki ani środki farmaceutyczne wątpliwego pochodzenia, które – jak widać – mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

O czym jeszcze pamiętać kupując w aptece online?

Kupując w aptece online warto pamiętać także o tym, że pacjent ma możliwość skorzystania z porady online udzielanej przez farmaceutę. Każda legalna apteka internetowa ma obowiązek prowadzenia takich konsultacji, w wyznaczonych przez nią samą porach. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z farmaceutą, który przekaże informacje na temat rekomendowanego dawkowania oraz ewentualnych interakcji z innymi lekami, jakie może mieć konkretny preparat. Są to bardzo ważne informacje także, jeśli chodzi o stosowanie leków bez recepty.

Jak widać apteka internetowa to – poza punktem stacjonarnym – najlepsze źródło kupowania leków i suplementów diety online.

Tagged with: