6 sposobów na przyjemną naukę ortografii dla Twojego dziecka

W szkole podstawowej zaczyna się prawdziwa nauka, a nieznajomość zasad ortograficznych jest sprawdzana na wielu polach. Poczynając od dyktand i wypracowań, przez kartkówki i sprawdziany, aż do końcowych egzaminów. Jak sprawić, żeby ortografia lepiej wchodziła do głowy? Podajemy listę sprawdzonych — i przyjemnych — sposobów! Warto z nich skorzystać!

Zasady ortograficzne trzeba znać

Język polski jest uznawany na jeden z najtrudniejszych na świecie. Problem z nim mają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Ważne jest przede wszystkim zapamiętanie zasad i reguł ortograficznych oraz oczywiście wyjątków, których także nie brakuje. Niektóre słowa piszemy dokładnie tak jak mówimy, w innych mamy podział na u i ó, rz i ż czy ch i h. Do tego dochodzą jeszcze małe i wielkie litery oraz znaki interpunkcyjne.

Jak nauczyć dziecko ortografii?

Nauka ortografii jest trudna i żmudna. Bezmyślne wkuwanie na pamięć kolejnych regułek nie przyniesie zamierzonego efektu, a wręcz może odstraszyć dziecko, które jest dopiero na początku swojej ścieżki edukacyjnej. Można jednak ułatwić sobie ten cały proces. Jak? Prezentujemy sześć sprawdzonych sposobów na nauczenie dziecka ortografii poprzez zabawę.

Kolorowanie problematycznych liter

Pierwsza propozycja dotyczy oswojenia problematycznych liter, czyli wspomnianych u i ó, rz i ż czy ch i h, poprzez kolorowanie ich w wyrazie. Najlepiej użyć do tego czerwonej kredki, która jest wyrazista i przykuwa wzrok. Ten sposób będzie idealny w przypadku dzieci z rozwiniętą pamięcią fotograficzną. Zapamiętają one wygląd danego słowa, co pomoże w późniejszym jego prawidłowym zapisaniu.

Czytanie, czytanie, czytanie

Ortografii można też nauczyć się w trakcie samodzielnego czytania. Mając przed oczami różne wyrazy, dziecko spontanicznie i nieświadomie przyswaja ich pisownię. Im częściej to robi, tym lepiej. Dodatkowo czytanie wzmacnia jego pamięć i koncentrację, co zdecydowanie przydaje się w zapamiętywaniu zasad ortograficznych. Poza tym warto też czytać wspólnie wierszyki i rymowanki — chyba każdy z nas kojarzy na przykład „uje się nie kreskuje”. W ten sposób również można się wiele nauczyć.

Sięganie po słownik ortograficzny dla dzieci

Każde dziecko i mały uczeń powinien mieć w swoich zbiorach słownik ortograficzny. Oczywiście nie ma on nic wspólnego z opasłym tomem i tysiącami linijek tekstu. Słowniki ortograficzne dla dzieci mają ciekawą oprawę graficzną, są kolorowe i opatrzone wieloma rysunkami. Dzięki temu dziecko chętnie po nie sięgnie. Tego typu słowniki ortograficzne dostaniemy między innymi w księgarni internetowej EduKsiegarnia.pl. Znajdują się tam także krzyżówki, łamigłówki i wykreślanki ortograficzne, których rozwiązywanie będzie świetną rozrywką. 

Przepisywanie wyrazów

Choć na pierwszy rzut oka przepisywanie wyrazów może kojarzyć się z karą, to jednak metoda ta ma wiele korzyści. Przede wszystkim wielokrotne napisanie trudnego wyrazu w poprawnej formie sprawia, że przyzwyczajamy się do niej. Przy którejś powtórce może okazać się, że dziecko pisze już coś automatycznie, bez większego zastanowienia się, więc jego mózg dobrze zapamiętał pisownię. Oczywiście nie robimy nic na siłę, a liczbę przepisywania wyrazów dostosowujemy do wieku i umiejętności małego ucznia.

Granie w gry edukacyjne z elementami ortografii

Dzieci uwielbiają planszówki, więc dlaczego by nie wykorzystać tego zainteresowania, podsuwając im gry ortograficzne. Do wyboru są puzzle, układanki, piramidy, karty i wiele innych. Podobnie jak słowniki ortograficzne i krzyżówki, gry również znajdziemy w EduKsiegarnia.pl. Mamy tam naprawdę mnóstwo propozycji, więc nie powinno być problemu z dopasowaniem najlepszej do małego gracza. 

Rozwiązywanie ćwiczeń

Trening czyni mistrza, więc warto skorzystać z jeszcze jednej propozycji. Dzieci mogą rozwiązywać ćwiczenia ortograficzne nie tylko w kolorowych elementarzach, ale i na komputerze. W sieci dostępne są także ciekawe i interesujące dyktanda online, które krok po kroku doprowadzą ucznia do prawidłowej pisowni.

Za nami kilka sposobów wspomagających naukę ortografii. Zapytajmy też dziecko, z czym dokładnie ma problem, czego nie rozumie i co sprawia mu trudność, a następnie zaproponujmy któryś z przedstawionych pomysłów. Nie ma co też bać się słowników ortograficznych dla dzieci — to doskonała pomoc dydaktyczna, a ilustracje i forma podania informacji jest przystępna nawet dla maluchów. Trzymamy kciuki i powodzenia

Tagged with: