Świnki morskie – choroby, jakie najczęściej dotykają naszych ulubieńców

0

Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem świnki morskiej zapewne chociaż raz musiał zmagać się z chorobą swojego ulubieńca czy ulubienicy. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z opieką nad tym wdzięcznym gryzoniem, warto jest sprawdzić, jakie choroby najczęściej dotykają te zwierzęta i jak je rozpoznać. 

Do schorzeń często występujących u świnek morskich  zaliczamy:

  1. Cysty jajników – powstają u samiczek w wieku od 1,5 do 5 lat i są częstym problemem zdrowotnym świnek morskich. Wielkość cyst zależna jest od wieku świnki. Cysty objawiają się apatią, utratą apetytu, rozdęciem brzucha. Mogą też powodować symetryczne łysienia. Chirurgiczne usunięcie jajników prowadzi do ustąpienia objawów tej choroby.
  1. Kamica dróg moczowych jest częstym problemem u tego typu zwierząt. Objawy są związane z oddawaniem moczu które często jest utrudnione lub bolesne.
  1. Pasożyty zewnętrzne do których należą wszy oraz roztocza. Cechą charakterystyczną jest niepokój u świnki i pojawiające się wyłysienia.
  1. Problemy z uzębieniem – wada zgryzu, uszkodzenia zębów oraz nieprawidłowo zbilansowany pokarm stanowią przyczynę przerastania zębów, złego ścierania zębów co prowadzi do zmiany kształtu zębów a to z kolei prowadzi do utrudnionego połykania pokarmu.

Jeśli u naszej świnki morskiej zauważymy których z wymienionych objawów należy niezwłocznie udać się do weterynarza, który na pewno udzieli nam fachowej pomocy.

Źródło: flickr.com

Źródło: flickr.com

Leave A Reply