Morze Bałtyckie: Foki na wybrzeżu – co robić, jeśli je spotkamy

0

Na polskim wybrzeżu Bałtyku jest tej wiosny wyjątkowo foczo. A co Wy możecie zrobić, jeśli podczas spaceru brzegiem moża dostrzeżecie fokę, a zwłaszcza poranioną lub chorą? O kolejnych fokach szarych -  szczenięciu i dorosłym osobniku, informują wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF.  Foczy maluch był obserwowany wśród umocnień brzegowych w powiecie puckim – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. 

– Na miejscu pojawili się nasi wolontariusze z Błękitnego Patrolu. Po konsultacji z ekspertami ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu stwierdzono, że szczenię nie wymagało przewiezienia na rehabilitację do helskiej placówki. W takim przypadku najważniejsze jest zapewnienie zwierzęciu spokoju. Foki są zwierzętami wodno-lądowymi, a na ląd wychodzą m.in. po to, aby odpocząć. Dlatego nasi wolontariusze zostali na miejscu, przez kilka kolejnych dni zabezpieczając miejsce odpoczynku foki.

W przypadku foczego malucha z Jastrzębiej Góry samo miejsce jego odpoczynku stanowiło zagrożenie. Szczenię wybrało odcinek umocniony konstrukcją z drutów i kamieni. Wolontariusze Błękitnego Patrolu musieli więc czuwać nie tylko nad spokojnym wypoczynkiem malucha, ale też zapobiec jego zranieniu o wystające druty konstrukcji.  Kolejna obserwacja foki pochodziła z Mierzei Wiślanej. Tym razem był to dorosły samiec foki szarej, któremu wolontariusze WWF nadali imię Kuba. Kilka tygodni temu Kuba był obserwowany w rejonie Kołobrzegu.

Przez ponad dwa tygodnie miejsca jego odpoczynku zabezpieczali patrolowicze WWF, a  po konsultacji z Stacją Morską w Helu udzielono mu również specjalistycznej pomocy weterynaryjnej. Foka miała ranę na pysku. Dzięki podaniu odpowiednich leków jej stan się poprawił, o czym świadczy obserwacja kilkaset kilometrów dalej na wschód, na brzegu Mierzei Wiślanej.

Jeżeli widzimy fokę, nie zbliżamy się do niej i jak najszybciej  powiadamiamy Błękitny Patrol WWF pod numerem telefonu 795 536 009 lub Stację Morską w Helu, telefon 601 88 99 40 – apeluje Pietrasik. –  Do czasu przybycia Patrolu zadbajmy też o to, aby do foki nie zbliżali się inni ludzie.

Informujmy o każdej spotkanej foce, bo dobra i szybka ocena stanu jej zdrowia i udzielenie koniecznej pomocy, to często dla foki jej być albo nie być.  Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.  Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

1 of 1

Leave A Reply