KOT – CIEKAWOSTKI.

0

Dachowiec? Rasowy? Nie ma znaczenia. Każdy jest piękny. Kot. Udomowiony od ok. 9500 lat. Oto kilka ciekawostek o kocie. 

1. W 1879 roku w Belgii przeprowadzono próbę zastąpienia gołębi pocztowych kotami; 37 zwierząt wywieziono z Liège do miejscowości położonej w promieniu 30 km, koty wyposażono w odpowiedni ekwipunek i wypuszczono – wszystkie wróciły do Liège, jednak większość pozbyła się w drodze przesyłek.

2. Koty białe są szczególnie narażone na wrodzoną głuchotę ze względu na recesywny gen białego futra. Wbrew pozorom, kot biały nie jest albinosem (albinizm u kotów występuje niezmiernie rzadko). Ryzyko wystąpienia głuchoty znacznie wzrasta u kotów białych z niebieskimi oczami. Prawdopodobnie ok. 25% takich kotów nie słyszy.

3. W starożytnym Egipcie kot był zwierzęciem świętym, utożsamianym z boginią Bastet-  w mitologii egipskiej boginią miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, płodności. Wierzono, że Bastet chroni mężczyzn przed chorobami i demonami. Również Germanie kojarzyli go ze swoją boginią płodności Freją- bóstwem wegetacji, miłości, płodności i magii.

4. Dzienna długość snu kota jest zmienna, zwykle śpią one od 12 do 16, średnio 13-14 godzin. Niektóre koty mogą spać nawet 20 godzin w ciągu doby.

5. Normalna temperatura ciała kota waha się od 38 do 39 °C. Gorączka u kota występuje, gdy temperatura jego ciała przekracza 39,5 °C.

6. Creme Puff – najdłużej żyjący kot wg. Księgi rekordów Guinnessa. Kotka przeżyła 38 lat i 3 dni.

7. Koty żyjące na wolności dożywają średnio do 8 lat, natomiast koty trzymane w domu osiągają wiek do 20 lat. Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak: płeć, styl życia czy zwyczaje.

8. Za przodka kota domowego uważa się kota nubijskiego. Inaczej żbik afrykański, zamieszkuje prawie całą Afrykę.

9. Serce kota w normalnych warunkach bije od 140 do 220, a podczas odpoczynku od 150 do 180 uderzeń na minutę.

10. Koci język jest niezwykle zwinny. Służy nie tylko do czyszczenia sierści, ale również do jedzenia. W przypadku utraty języka zwierzę jest w stanie przeżyć zaledwie dwa, trzy dni.

 

1 of 1

Leave A Reply