Rumianek pospolity – właściwości lecznicze, na co pomaga rumianek?

1

Zioła są stosowane w medycynie od tysięcy lat, zanim jeszcze powstała większość leków. Zaletą ziół jest przede wszystkim brak efektów ubocznych i skuteczność. Ważnym ziołem, którego właściwości powinien poznać każdy kto rozpoczyna swoją przygodę z ziołolecznictwem jest rumianek. Zobacz, jakie właściwości lecznicze ma ta roślina i w jakich dolegliwościach przyniesie ci ulgę.

Rumianek – właściwości lecznicze

Głównym aktywnym składnikiem olejków eterycznych występujących w kwiatach rumianku są azuleny, które działają antyalergicznie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicze.

Rumianek można stosować wewnętrznie oraz zewnętrznie.  Wewnętrznie, w postaci naparów zioło to pomaga na dolegliwości żołądkowe, takie jak wzdęcia, skurcze, łagodna niestrawność. Rumianek łagodzi również niepokój i ułatwia zasypianie.

Stosowane zewnętrznie zioło działa przeciwzapalnie i łagodząco przy podrażnieniach i zapaleniach skóry, również śluzówki jamy ustnej. Rumianek łagodzi nieprzyjemne objawy hemoroidów.

To popularne zioło pomoże nam również w łagodnym przeziębieniu, zwalczając infekcję górnych dróg oddechowych.

Rumianek na oczy – po co stosować okłady z tego zioła?

Ważnym zastosowaniem rumianku jest leczenie równych schorzeń oczu. Osoby cierpiące na zapalenie spojówek lub oczu docenią łagodzące i przeciwzapalne działanie okładów z rumianku. Okłady przynoszą natychmiastową i zauważalną ulgę. Rumianek można stosować następująco: gotowe herbatki w torebkach zaparzamy według przepisu a następnie schładzamy. Zimne torebki kładziemy na oczy na co najmniej 10 minut.

Rumianek na włosy – naturalne rozjaśnianie włosów

Rumianek stosowany jest także w kosmetyce, do rozjaśniania włosów. Jego ogromną zaletą jest fakt, że w przeciwieństwie do sztucznych środków nie niszczy włosów, a wręcz przeciwnie – wzmacnia je i sprawia, że stają się bardziej lśniące.

1 of 1

Discussion1 komentarz

Leave A Reply