Mała czarna – top 10 zalet picia kawy

1

Mała czarna, kusząca swoim zapachem, słaba lub mocna, z cudownym aromatem. Podawana w kubkach lub pięknych porcelanowych filiżankach. Stawia na nogi po nieprzespanych nocach, ale czy tylko? 

TOP 10 zalet picia kawy

1. Zawiera wiele przeciwutleniaczy.

Z badań przeprowadzonych w 2005 roku wynika, że picie kawy hamuje procesy starzenia na poziomie komórkowym. Z badań wynika również, że o wiele więcej tych związków jest pochłaniane przez organizm z kawy niż z owoców i warzyw.

2. Podnosi koncentrację i “konserwuje” mózg.

Filiżanka tego napoju przyspiesza czas reakcji, poprawia logiczne myślenie i zdolność koncentracji. Ponad to zbadano, że u osób powyżej 60 roku życia później pojawiała się choroba Alzheimera. Osoby te zachowywały sprawność umysłową o 2-4 lata dłużej.

3. Może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu II.

Według badań American Chemical Society, kawa obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego:  picie 4. filiżanek kawy dziennie obniża ryzyko rozwoju tej choroby o 50 %. Z każdą następną filiżanką to ryzyko obniża się o 7 %.

4. Niczym doping dla sportowców.

Kawa wpływa na uzyskanie lepszych wyników w sporcie. Kofeina zwiększa ilość kwasów tłuszczowych w krwiobiegu, które stają się paliwem dla mięśni.

5. Może zmniejszyć ryzyko pojawienia się raka skóry u kobiet.

Kolejne badania dowiodły, że wypijanie już jednej filiżanki dziennie powoduje zmniejszenie zachorowalności na raka skóry u kobiet. Dowiodli tego naukowcy z Hervardu.

6. Chroni przed depresją.

Już cztery kawy dziennie powodują zmniejszenie  zachorowalności na depresje o 10 %.

7. Pozytywnie wpływa na wątrobę, jeśli pijesz alkohol.

Ludzie pijący jedną filiżankę kawy dziennie są o 20 % mniej narażeni na marskość wątroby niż ci, który kawy nie piją.

8. Może zmniejszyć objawy choroby Parkinsona.

Nie ma jeszcze dokładnych badań na ten temat. Doktor Roland Postumy jako pierwszy zaczął badać związek między kofeiną a chorobą Parkinsona. Uważa on, że kofeina może zmniejszyć objawy tej choroby. Aby udowodnić ten fakt, należałoby przeprowadzić kolejne badania potwierdzające zależność.

10. Zmniejsza stres.

Naukowcy z Seulu przeprowadzili badania na szczurach. Nie pozwolili im spać, przez co zwierzęta stały się bardziej zestresowane. Część szczurów podczas badania mogła wąchać kawę. Okazało się, że w mózgach tej grupy zwierząt zaszły pozytywne zmiany.

 

Discussion1 komentarz

Leave A Reply