Jak nie przeziębić się latem i wczesną jesienią?

0

Mimo że za oknem nadal jest ciepło, Ty kichasz i prychasz? Letnie przeziębienia to wbrew pozorom dosyć częsty przypadek. Warto wiedzieć, co robić, by do nich nie dopuścić.

Unikaj klimatyzacji (o ile to możliwe)

Bardzo duża część letnich przeziębień bierze się stąd, że ludzie przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach na zmianę z upalnymi i nasłonecznionymi miejscami. Tak szybkie i częste zmiany temperatury sprawiają, że nasz organizm nie nadąża z zaaklimatyzowaniem się do warunków otoczenia. Staje się podatny na infekcje i w kontakcie z chorobotwórczymi bakteriami – poddaje się, a my lądujemy w łóżku zamiast na plaży.

Pij dużo wody

W upały należy dużo pić. Odwodniony organizm staje się osłabiony a przez to bardziej podatny na infekcje. Najlepiej nawadnia woda, niesłodzone soki, zielona herbata. Unikajmy natomiast kawy i alkoholu, ponieważ zwiększają one wydzielanie moczu, co ostatecznie prowadzi do odwodnienia.

Pamiętaj o zbilansowanej, zdrowej diecie

W upały należy rozsądnie się odżywiać. Zarówno przejadanie się, jak i zbytnie ograniczenie kalorii może być dla nas niebezpieczne. Jedzmy dużo warzyw i owoców, grillowanych mięs, zrezygnujmy natomiast z hamburgerów.

Unikaj bakterii

W upalne dni jesteśmy osłabieni i podatni na choroby. Dajmy zatem o ograniczenie kontaktu z bakteriami. Należy wycierać klawiaturę, kontakty, krany i klamki – miejsca, w których gromadzą się baterie.

Trenuj mądrze

To, że jest gorąco, nie znaczy, że musisz zrezygnować z treningu. W upalne dni warto go jednak rozsądnie zaplanować. Aby uniknąć przegrzania organizmu najlepiej ćwiczyć rano lub późnym wieczorem.

Leave A Reply