Wybieramy okulary do czytania – gotowe czy od optyka?

Okulary do czytania korygują niewielką wadę wzroku i umożliwiają prawidłowe widzenie liter i cyfr. Jak nazwa wskazuje, powinny służyć do czytania, a nie do korzystania z nich w sposób ciągły. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów do czytania i czy kupowanie gotowych okularów ma sens?

Rozmazane litery, niewyraźne widzenie znaków z bliska lub z daleka to sygnał, że nasz wzrok potrzebuje pomocy. W takiej sytuacji powinniśmy udać się do okulisty, który sprawdzi, jaką dokładnie mamy wadę wzroku i dobierze do niej odpowiednie okulary. Takie postępowanie jest konieczne, jeśli chcemy nie tylko rozwiązać problem niewyraźnego widzenia, ale również zadbać o zdrowie oczu.

W dużych marketach, a także w aptekach znajdziemy jednak gotowe produkty, które dodatkowo są duża tańsze niż okulary od optyka. Zanim skusimy się na taki zakup, warto dowiedzieć się, czym gotowe okulary do czytania różnią się od okularów zamawianych u optyka. Może się okazać, że ich zakup nie przyniesie nam większych korzyści.

Czym są okulary do czytania?

Okulary do czytania to przyrząd optyczny, umożliwiający nam prawidłowe widzenie. Powinny być wykorzystywane wyłącznie do czytania, bo tylko wtedy dobrze spełniają swoją rolę. Osoby, których wada wzroku wymaga większej korekcji, powinny sięgnąć po okulary, które będą mogły nosić przez cały dzień.

Okulary do czytania są okularami korekcyjnymi, które korygują niewielką wadę wzroku. Ich zadanie polega na skupieniu na siatkówce fali elektromagnetycznej, co pozwala unormować pracę narządu wzroku i zapewnić właściwe widzenie.

Okulary do czytania a prezbiopia

Wzrok w naturalny sposób osłabia się około 40. roku życia, chociaż u niektórych osób może nastąpić to wcześniej, nawet około 35. roku życia. Nieostre widzenie w tym wieku jest zjawiskiem fizjologicznym i ma nawet swoją nazwę – prezbiopia. Wielu czterdziestolatków ze zdziwieniem obserwuje, że stopniowo obraz rozmazuje im się i rozmywa. W takiej sytuacji najlepiej jest udać się do okulisty, który sprawdzi, czy spowodowane jest to naturalnym starzeniem narządu wzroku czy też rozwijają się wadą wzroku. Okulista wykona konieczne badania wzroku i dobierze odpowiednie soczewki okularowe.

Kto jeszcze potrzebuje okularów do czytania?

Okulary do czytania mogą być niezbędne zarówno przy dalekowzroczności, jak i krótkowzroczności. Osoby, które widzą niewyraźnie przedmioty znajdujące się blisko twarzy (np. litery w książce czy magazynie) to tzw. dalekowidze. Cierpią one na dalekowzroczność, czyli świetnie widzą przedmioty i kształty znajdujące się od nich w pewnej odległości, natomiast to, co jest blisko, postrzegają niewyraźnie. W takim przypadku potrzebują okularów do czytania, by skorygować wadę wzroku i dobrze dostrzegać litery w czasie lektury czy wypełniania dokumentów.

Analogicznie, osoby, którym rozmazuje się obraz pozostający w pewnej odległości (np. niewyraźnie widzą komunikaty na tablicy elektronicznej na przystanku autobusowym czy też rodzaj linii autobusu), to krótkowidze. Świetnie widzą to, co jest blisko, natomiast daleki obraz rozmazuje się i rozpływa. W tym przypadku okulary do czytania mogą okazać się pomocne w czasie prowadzenia auta czy poruszania się po mieście.

Czy warto kupić gotowe okulary do czytania?

Gotowe okulary do czytania można kontrowersyjnie porównać z produktem typu instant. To przyrząd, który może nam pomóc w sytuacji jednorazowej, w której zapomnieliśmy swoich okularów, a bez nich nie jesteśmy w stanie pracować czy wypełnić dokumentacji. Tego rodzaju okulary są produktem gotowym, który nie jest dostosowany do naszych potrzeb, ale który może okazać się przydatny w sytuacji kryzysowej. Zaletą takich okularów jest ich powszechna dostępność i niskie ceny – kupimy je w supermarketach, drogeriach czy aptekach już za kilkadziesiąt (a niekiedy nawet za kilkanaście) złotych.

Pamiętajmy jednak, że gotowych okularów do czytania nie powinniśmy traktować jako przyrządu, który będzie nam służył przez dłuższy czas. Okulary do czytania, których potrzebujemy na co dzień, powinny być dobrane u optyka, tak, by były maksymalnie dopasowane do naszych oczu. W ten sposób dbamy o higienę narządu wzroku, a także o jego kondycję, zmniejszając ryzyko pogłębiania się wady wzroku.

Do czego nie należy wykorzystywać okularów do czytania?

Okulary do czytania nie mogą być wykorzystywane do noszenia ich na co dzień. Powinny nam służyć tylko wtedy, gdy potrzebujemy skorygować widzenie w czasie lektury czy pracy z książką. Nie zaleca się także w nich spacerować czy prowadzić samochodu. Bezwzględnie nie można w nich pracować przy komputerze, ponieważ nie posiadają one powłoki chroniącej przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

Podsumowując, okulary do czytania są niezbędne do skorygowania niewielkiej wady wzroku, która uniemożliwia prawidłowe widzenie liter czy cyfr. Aby dobrze spełniały swoją rolę, powinny zostać wybrane u optyka, który pomoże nam tak dobrać soczewki okularowe, by maksymalnie zadbać o pracę narządu wzroku. Gotowe okulary do czytania należy natomiast traktować jako produkt, który może okazać się pomocny w sytuacji awaryjnej, kiedy potrzebujemy okularów, a akurat nie posiadamy ich przy sobie.

Tagged with: