Wszywka alkoholowa Warszawa skutecznie leczy alkoholizm

Mówi się, że uzależnienie od alkoholu to problem społeczny. Dlaczego przypisuje się mu taką „łatkę”? Alkoholizm dotyczy nie tylko samego uzależnionego, ale również jego rodzinę, współpracowników oraz sąsiadów.

Osoba uzależniona zmienia całkowicie swoje zachowanie, bywa apatyczna lub wręcz przeciwnie agresywna w stosunku do swoich najbliższych. W pracy nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, co nawarstwia problemy z innymi pracownikami w firmie. Wieczorne i nocne awantury, wczesne i głośne powroty do domu, wywołują dyskomfort u sąsiadów, przez co dochodzi do częstych awantur sąsiedzkich.

Choroba alkoholowa powinna być leczona, w innym przypadku będzie ciągle postępować i powodować coraz większe zniszczenia nie tylko w ciele, ale również w umyśle człowieka. Przez alkoholizm rozpadają się rodziny, dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej, ludzie tracą całe swoje majątki i popadają w konflikty z prawem. Leczenie odwykowe składa się z wielu metod, wśród których wyróżnia się te psychologiczne oraz takie, do których stosuje się leki. Jedną z metod, która ma postać tabletek, jest wszywka alkoholowa Esperal i to właśnie dzięki niej alkoholik może zachować trzeźwość przez bardzo długi czas. Jak dokładnie działa wszywka alkoholowa? Na czym polega zabieg zaszycia Esperalu i jak długo działa terapia awersyjna?

Co to jest i jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to wsparcie w zachowaniu trzeźwości, które ma postać jałowych tabletek wszywanych podskórnie u osoby uzależnionej od alkoholu. Wszywka to jedna z metod farmakologicznych, które zalicza się do wsparcia awersyjnego. Co to oznacza? Metoda awersyjna to taka, która swoim działaniem wywołuje niechęć do alkoholu, a co za tym idzie osoba uzależniona zachowuje abstynencję. W przypadku złamania zakazu spożywania alkoholu uzależniony będzie musiał mierzyć się z wieloma nieprzyjemnościami ze strony swojego organizmu. Odczuwać będzie duszności, skoki ciśnienia, uderzenia gorąca, a jego serce będzie kołatać. Dodatkowo pojawi się ból głowy i brzucha, nudności, a także wymioty. Finalnie alkoholik poczuje również lęk i niepokój, jego nastrój znacząco spadnie. Takie objawy pojawiać się będą przez kilka godzin za każdym razem, gdy w ciele osoby uzależnionej pojawi się alkohol etylowy. W przypadku napicia się dużej ilości alkoholu, poza wyżej wymienionymi, mogą pojawić się poważniejsze objawy, takie jak trwałe uszkodzenia wątroby i nerek, a także utrata wzroku czy zawał serca. W skrajnych przypadkach próby przepicia wszywki alkoholowej mogą skończyć się zgonem osoby uzależnionej.

Czy do zabiegu zaszycia trzeba się specjalnie przygotowywać?

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to nieskomplikowana procedura, która trwa około pół godziny, a wykonana przez doświadczonego chirurga, jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Jedynym warunkiem koniecznym, który musi spełnić uzależniony przed przystąpieniem do zaszycia Esperalem, jest zachowanie absolutnej trzeźwości na minimum dobę przed wyznaczonym terminem zabiegu. W innym przypadku zabieg nie będzie mógł się odbyć, gdyż będzie to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Dodatkowo, pacjent musi podpisać dobrowolną zgodę na zabieg, w innym przypadku lekarz nie będzie mógł wykonać wszycia Esperalu w ciało.

Na czym polega zabieg wszywki alkoholowej?

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej Warszawa w specjalistycznym gabinecie https://odtruciewarszawa.pl/wszywka-alkoholowa-esperal-warszawa/ polega na umieszczeniu jałowych tabletek pod skórą osoby uzależnionej. Zabieg wykonywany jest po podaniu znieczulenia miejscowego, dlatego pacjent nie odczuwa bólu oraz dyskomfortu w trakcie jego trwania. Dzięki temu może on również tego samego dnia udać się do swojego domu, by móc odpocząć. Sam zabieg polega na nacięciu skóry na pośladku, a następnie umieszczeniu w nacięciu odpowiednio odmierzonej ilości tabletek wszywki. Na koniec zabiegu lekarz zakłada szwy oraz opatrunek. W przypadku wyboru szwów nierozpuszczalnych, pacjent powinien umówić się na wizytę kontrolną oraz zdjęcie szwów po około tygodniu od zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Z zabiegu wszycia wszywki alkoholowej skorzystać może większość osób uzależnionych, istnieje jednak kilka przeciwwskazań, które mogą z tej pomocy wykluczyć. Są to między innymi:

  • nietolerancja na Disulfiram lub inny składnik tabletek wszywki;
  • choroby nerek oraz wątroby;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • zawały serca przebyte w ostatnim półroczu;
  • próby samobójcze w przeszłości;
  • psychozy oraz stany depresyjne;
  • niewydolności serca oraz niewydolności oddechowe;
  • ciąża oraz okres karmienia piersią.

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to doskonałe wsparcie w odwyku alkoholowym. Jest polecana tak naprawdę każdej osobie, u której nie wykryto przeciwwskazań i która chce podjąć się leczenia. Esperal wspomaga zachowanie trzeźwości, a złamanie zakazu wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami. Wiele osób chce powrócić do zdrowia, nie ma jednak w sobie wystarczającej ilości samozaparcia i silnej woli, by móc samodzielnie zachować abstynencję. Głód alkoholowy, zwłaszcza na początku leczenia bywa nie do zniesienia, dlatego tabletki z Disulfiramem mogą okazać się idealnym wyborem, który dla alkoholika będzie dużym wsparciem i swego rodzaju strażnikiem trzeźwości.

Osoby, które nie są zdecydowane na leczenie oraz takie, które twierdzą, że nie mają problemu z alkoholem, nie powinny decydować się na wszycie wszywki, gdyż spożycie większej ilości alkoholu w trakcie terapii Esperalem, wiązać się może z poważnymi uszkodzeniami narządów wewnętrznych, takich jak serce, nerki czy wątroba.

Rekonwalescencja po wszyciu Esperalu

Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, pacjent może udać się jeszcze tego samego dnia do domu, by móc odpocząć. Zaleca się, by przez najbliższe kilka dni osoba uzależniona odpoczywała, nie forsowała się i w miarę możliwości nie wykonywała czynności wyczerpujących fizycznie. Dodatkowo, pacjent powinien stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, które dotyczą dbania o ranę. W innym przypadku może wdać się niebezpieczne zakażenie, rana może źle się zagoić i może pozostać nieestetyczna blizna. Do momentu zagojenia się rany pacjent powinien zachować szczególną higienę osobistą i stosować kosmetyki łagodzące na skórę.

Zalecenia po zabiegu

Tuż po zabiegu, Disulfiram działać będzie w ciele osoby uzależnionej przez okres 8-12 miesięcy. Dlatego też głównym zaleceniem jest absolutne zachowanie abstynencji, co dotyczy się nie tylko spożywania alkoholu w formie wódki, piwa czy wina. Zakaz dotyczy również korzystania ze wszystkim produktów, które zawierają w swoim składzie alkohol etylowy. I tak, alkoholik nie może korzystać z syropów na kaszel, płynów do płukania ust, perfum czy płynów po goleniu, jeśli w ich składzie znajduje się etanol. Dodatkowo zakazuje się spożywania octu i wszystkich produktów, które go zawierają.

Kilka dni po zabiegu pacjent powinien odpocząć i nie forsować się fizycznie, dlatego jeśli pracuje fizycznie, powinien odpocząć na zwolnieniu lekarskim lub urlopie. Powinien również dbać o ranę, by nie wdało się zakażenie i by rana zagoiła się bez żadnych komplikacji.

Tagged with: