O zieleni można nieskończenie…

0

Kolory, które nas otaczają wpływają na nasze samopoczucie – każdy ma przypisane inne działanie na naszą psychikę. Każdy również coś symbolizuje, z czymś się kojarzy. Jak napisał Julian Tuwim w swoim wierszu Zieleń: O zieleni można nieskończenie, więc właśnie zielenią się dzisiaj zajmę.

Barwa zielona jest barwą powszechnie spotykaną w naturze. Zielone są drzewa, kwiaty, trawy… Niejeden poeta pisał o zieleni zostawiając nam jej obraz malowany swoimi słowami. Chyba każdego z nas ogarnia zachwyt, kiedy każdej wiosny na nowo na drzewach pojawiają się maleńkie zielone pączki, trawa zieleni się jakoś weselej, łodygi i liście kwiatów pną się w górę, a potem z każdym dniem ta zieleń rośnie w siłę, a między zielenią pojawiają się kolorowe plamy kwiatów (krokusów, tulipanów, niezapominajek…). Rośliny swą zieloność zawdzięczają chlorofilowi – to on nadaje im tę barwę.

Kolor zielony uważany jest za symbol nadziei, a poza tym harmonii i równowagi. Jest kolorem kojarzącym się z regeneracją sił (przebywanie wśród zieleni dodaje energii!). Zielona, czterolistna koniczyna jest symbolem szczęścia. Bardzo często na zielono maluje się ściany pomieszczeń szpitalnych biorąc pod uwagę fakt, że kolor ten ma na nas wpływ relaksacyjny, uspokajający i zmniejsza stres związany z pobytem w takiej placówce. Mówi się, że zieleń kojąco wpływa na nasz układ nerwowy.

W tradycji kościoła chrześcijańskiego zieleń uważana jest za kolor tak samo bliski błękitowi nieba, co czerwieni piekła. Jest kolorem neutralnym, pośredniczącym. Zieleń to barwa kontemplacji i oczekiwania na zmartwychwstanie. Święty Jan w Apokalipsie opisał tron Boga jako zbudowany z zielonego jaspisu i otoczony szmaragdową tęczą.

Niektóre kamienie szlachetne barwy zielonej i ich właściwości: awenturyn – zwykle ciemnozielony z metalicznym połyskiem (wspomaga leczenie, zapobiega chorobom serca i dolegliwościom stóp), beryl – zielone beryle noszą nazwę szmaragdów (podobnie jak awenturyn wspomaga leczenie i zapobiega dolegliwościom stóp), chryzokola – nieprzezroczysty, niekiedy słabo przeświecający (zapobiega chorobom gardła), malachit – charakterystycznie pasiasty kamień, wykorzystywany już w starożytnym Egipcie jako ozdoba lub po starciu na proszek… cień do powiek (zapobiega bólom głowy, chorobom oczu, zapaleniom stawów, rwie kulszowej), prehnit – mniej znany kamień szlachetny o połysku szklistym lub perłowym (wspomaga leczenie i zapobiega chorobom trzustki), szmaragd – uchodzi za najszlachetniejszy kamień z grupy berylu, ma niepowtarzalny odcień, któremu nadano odrębną nazwę: szmaragdowy, przezroczyste są tylko kamienie najwyższej jakości (zapobiega bólom głowy i rwie kulszowej).

Swoją dietę warto wzbogacić dużą ilością zielonych warzyw i owoców: brokułami, szpinakiem, jarmużem, sałatą, kapustą, natką pietruszki, koperkiem, kiełkami, kiwi, agrestem, jabłkami, gruszkami, awokado, limonkami… Posiadają one sporo witaminy C i magnezu, poza tym zawierają sporo chlorofilu, który korzystnie wpływa na oczyszczanie organizmu. Nie gotujmy długo zielonych warzyw, wrzucajmy je na wrzątek i na początku gotowania zostawmy garnek odkryty. Najwięcej chlorofilu jednak dostarczą nam warzywa surowe, świeże, liściaste, np. wspomniana powyżej sałata. Polecane jest dostarczanie organizmowi witamin z tych warzyw w formie soków, świeżo wyciśniętych.

Jak już wspomniałam – o zieleni traktował niejeden poeta. Pisano o zieleni natury, zieleni czyichś oczu… Przykładowe wiersze, gdzie zieleń odegrała ważną rolę, to Gdybym miała tyle istnień Haliny Poświatowskiej, Zielone miasto Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Zielono mam w głowie Kazimierza Wierzyńskiego, czy przepiękny utwór Bieszczadzkie anioły Adama Ziemianina.

I ja o zieleni pisałam…

DLA J., Aleksandra Statuch

najpiękniejsza zieleń – powiedziała – to ta kaczych głów
mieni się w słońcu jak kamień szlachetny
atłasem miękkim jest z piór

najpiękniejsza zieleń – spojrzała – wzleciała w stronę chmur
zatrzepotała na wietrze skrzydłami
wierszem jej lot jest – bez słów

Podobno ludzie, którzy lubią zieleń są pełni harmonii, równowagi wewnętrznej, spokojni, towarzyscy, potrafiący i lubiący wysłuchać innych, mniej stresujący się… Tylko otaczać się zielenią! Ubierać się na zielono, malować tak ściany, przebywać w parkach, lasach, na łąkach i wdychać ten spokój i czerpać z zieleni co najlepsze. Grasz w zielone? Ja gram!

Aleksandra Statuch

 

1 of 1

Leave A Reply