Ramoneska – modowe Must Have. Klasyka w garderobie.

0

Ramoneska  to nieśmiertelna klasyka,  która doskonale  sprawdza się w każdej stylizacji.  Jeżeli  jeszcze nie posiadasz jej w swojej garderobie, najwyższy  czas to zmienić !!!

Zaprojektowana została w 1928 roku przez Irvinga Schotta.  Początkowo była  elementem ubioru wyłącznie motocyklistów i nosiła nazwę Perfecto na cześć ulubionych cygar projektanta.

W lata  50-tych za sprawą  filmu „Dziki” (w którym odwrócą  głównej roli był ówczesny idol młodzieży Marlon Brando) stała się swoistym wyrazem buntu wobec ugrzecznionych form ubioru, a tym samym przeciwko panującym  normom społecznym.

Na przełomie lat 70-tych skórzana kurtka przenika do świata rock’n’rollowców oraz fanów heavy metalu,  co przyczynia się do zmiany  nazwy na Ramoneska, którą zawdzieńcza  punkrockowemu zespołowi  Ramones. Prawdopodobnie  termin  ten używana jest wyłącznie w Polsce, w innych krajach bowiem funkcjonuje jako  „kurtka motocyklowa”.

Na dobre zagościła do damskiej mody w latach 80-tych za sprawą  francuskiego projektanta Jean Paul Gaultiera,  który  sprawił, iż kurtka ta stała się symbolem całej dekady. Możemy to zaobserwować na wideoklipach wielu artystów, magazynach modowych oraz na dużym ekranie.

Ramoneskę można nosić na wiele sposobów i  w każdym sezonie. Nadaje się do każdego typu sylwetki. Cechą w tej kurtki skórzanej jest ukośnie wszyty suwak. Idealnie sprawdza się w duecie z dżinsami, legginsami, t-shirtami, eleganckimi koszulami, ołówkowymi spódnicami, zwiewnymi  sukienkami, wysokimi  obcasami  czy  trampkami. Możemy ją założyć na spotkanie z przyjaciółmi, spacer z pupilem, randkę czy imprezę, sprawiając, że pozornie zwyczajnej stylizacja nabiera awangardowego charakteru.

Do mojej dzisiejszej stylizacji wykorzystałam  czarną ramoneskę w zestawieniu z koszulą w czarno-białą kratkę. Dopełnienie stanowią czarne spodnie oraz klasyczne szpilki, które dodają kobiecości rokowemu stylowi.

Stylizacja wykona dzięki firmom:

  1. kurtka – Diverse,
  2. koszula- Reserved,
  3. naszyjnik- Ladies,
  4. buty- Deichmann
  5. spodnie – Cropp,
Źródło: archiwum własne autora

Źródło: archiwum własne autora

Źródło: archiwum własne autora

Źródło: archiwum własne autora

Źródło: archiwum własne autora

Źródło: archiwum własne autora

Leave A Reply