Cera mieszana – charakterystyka i pielęgnacja

0

Cera mieszana jest trudną cerą, gdyż łączy ona w sobie cechy skóry tłustej w strefie T z cechami skóry normalnej lub suchej na policzkach. Ze względu na swą nierównomierność sprawia ona wiele kłopotów w pielęgnacji. Część twarzy ma skłonność do przesuszania, a inna do przetłuszczania, występują na niej niedoskonałości typu krostki, zaskórniki. Na pytanie jak sobie z nią radzić,  odpowiem w poniższym artykule.

Cera mieszana – pielęgnacja

1. Staraj się myć twarz kosmetykami w formie pianki lub żelu. Wybieraj tylko te produkty, które mają właściwości nawilżające lub dedykowane są skórze mieszanej. Nie można stosować mydeł zbyt zasadowych oraz zawierających nadmiar detergentów. Skórę możesz myć również wodą mineralną o niskiej zawartości wapnia i dokładnie osuszać, ale bez tarcia.

2. Po umyciu twarzy stosuj tonik, ale bez takiej substancji jak alkohol, oczar wirginijski, mentol, substancji zapachowych, gdyż powoduje to zaburzenie równowagi lipidowej. Tonik ma służyć przywróceniu twarzy właściwego pH i ułatwić wchłanianie kremu.

3. Ze względu na wrażliwość skóry mieszanej wybieraj kremy najprostsze w składzie zawierające składniki łagodzące i przeciwzapalne, np. alantoinę i pantenol.

4. Stosuj filtry przeciwsłoneczne przez cały rok.

5. Nie zapominaj o peelingu. Złuszczenie martwego naskórka jest szczególnie ważne w przypadku skóry tłustej, czyli w strefie T. Warto zastosować delikatny peeling enzymatyczny, który pomoże przetłuszczającej się cerze i nie podrażni tej suchej.

6. Podkład przy cerze mieszanej nie może obciążać skóry ani zatykać porów,  jednocześnie powinien poradzć sobie z nadmiarem sebum, dlatego najlepiej będą sprawować się podkłady do cery mieszanej, które zawierają substancje nawilżające i absorbujące tłuszcze. Unikaj natomiast rozświetlających podkładów zawierających błyszczące drobinki, ponieważ podkreślą one niedoskonałości skóry i niezdrowe błyszczenie. Nie zapominajmy używać pudru, najlepiej mineralnego na strefę T. Możesz też w ciągu dnia używać bibułek matujących.

7. Jeżeli chodzi o kremy do skóry tłustej, najlepiej stosować je na noc, ponieważ w nocy sebum jest produkowane, a w dzień się wydziela. Zatem krem złuszczający nałożony na noc sprawi, że w ciągu dnia nasza skóra będzie się znacznie mniej przetłuszczać. Krem na dzień powinien być lekki by nie przetłuszczać skóry i nie powodować błyszczenia oraz dobrze nawilżać. Kremy takie najlepiej jakby zawierały kwasy owocowe, które działają normalizująco i regulują pracę gruczołów łojowych, biotynę która ma za zadanie oczyszczać i regenerować skórę twarzy, białą glinkę spowoduje ona, że efekt błyszczenia skóry zostanie usunięty, jak i mieszanki ziół np.: szałwia, rozmaryn, rumianek i skrzyp polny, które działają odkażająco i przeciwzapalnie

8. Cerze tłustej nie sprzyja spożywanie alkoholu i ostrych przypraw w nadmiarze, jak również palenie papierosów.

Elwira Murawska

Leave A Reply