Upławy – co to jest i jak leczyć?

Upławy, czyli nadmierna wydzielina pochwy, której konsystencja oraz zapach mogą świadczyć o nieprawidłowościach, toczących się w obrębie okolic intymnych. Najczęściej jest to jeden z objawów infekcji intymnej lub alergii, którego nie powinno się ignorować, gdyż świadczy o zmienionym stanie flory bakteryjnej pochwy. Czym są upławy, jak sobie z nimi radzić i kiedy wymagają konsultacji lekarskiej?

Upławy – co to jest?

Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, którą łatwo rozpoznać ze względu na ich obfitość, konsystencję oraz często nieprzyjemny zapach. I choć mogą być one spowodowane noszeniem zbyt ciasnej bielizny, znacznie częściej świadczą o infekcji pochwy, zwłaszcza jeżeli towarzyszy im świąd lub pieczenie.

Wśród upławów wyróżniamy:

  • upławy o podłożu zapalnym – w przypadku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej;
  • upławy spowodowane obecnością ciała obcego lub urazem mechanicznym;
  • upławy pochodzenia hormonalnego.

Przyczyny pojawiania się upławów

Upławy mogą różnić się konsystencją, obfitością czy zapachem. Zobaczmy, na co może wskazywać konkretny rodzaj upławów.

  • Upławy o białej barwie, gęstej, serowatej konsystencji, bez wyraźnego zapachu najczęściej świadczą o zakażeniu grzybiczym. Zazwyczaj objawom towarzyszy swędzenie i pieczenie, czasem też ból przy oddawaniu moczu.
  • Upławy obfite, rzadkie, czasem nawet wodniste – również mogą świadczyć o zakażeniu grzybami.
  • Upławy obfite o szarobiałej barwie i charakterystycznym, rybim zapachu – zazwyczaj są objawem zakażenia bakteryjnego, które wymaga konsultacji z lekarzem i wprowadzenia odpowiedniej terapii.
  • Wydzielina żółtozielona, czasem pienista o nieprzyjemnym zapachu może być objawem rzęsistkowicy – zakażenia pasożytniczego.
  • Upławy śluzowate, ropne – mogą być symptomem chlamydiozy, często towarzyszy im ból przy oddawaniu moczu.

Jak wygląda leczenie upławów?

Upławy mają różne przyczyny, dlatego najpierw trzeba je prawidłowo określić, aby można było wprowadzić odpowiednie leczenie. W przypadku grzybicy pochwy, której symptomy są dosyć charakterystyczne, najczęściej wystarczą dostępne bez recepty globulki dopochwowe z klotrimazolem, takie jak Canesten oraz wsparcie suplementacją probiotykami. Zakażenie bateryjne, pasożytnicze oraz inne typy upławów zawsze lepiej skonsultować z lekarzem. Jeżeli występuje grzybica pochwy w ciąży, również warto rozważyć terapię ze specjalistą, który określi, czy wystarczą dostępne w aptekach preparaty, czy też trzeba pomyśleć o leczeniu indywidualnym.

Jak zapobiegać powstawaniu upławów?

Profilaktyka upławów jest taka sama, jak profilaktyka zakażeń intymnych. A więc jeżeli chcemy ustrzec się przed tego typu nieprzyjemnościami, musimy postawić przede wszystkim na odpowiednią higienę intymną, czyli systematyczne podmywanie specjalnymi płynami do higieny intymnej. Warto również nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę i dbać o zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w probiotyki. Profilaktycznie stosować można także probiotyki dopochwowe, zwłaszcza w trakcie antybiotykoterapii lub po miesiączce.

Tagged with: