Święto Trzech Króli 6.01.2015: Co to za święto, zwyczaje i tradycje

0

6 stycznia obchodzić będziemy święto Trzech Króli. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Tak naprawdę to tylko potoczna nazwa chrześcijańskiego święta Objawienia Pańskiego.

6 stycznia chrześcijanie świętują moment objawienia się Boga człowiekowi. W Ewangelii pisze o tym Święty Marek. Tego dnia Trzej Mędrcy przybyli do Betlejem, by oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi. By wyrazić swój szacunek przynieśli ze sobą dary: złoto, mirrę i kadzidło.

Nie wszędzie w Europie ten dzień jest wolny od pracy. Odpoczywa się tego dnia jedynie w trzech landach niemieckich,  Austrii, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Włoszech.

Zwyczaje związane ze świętem Objawienia Pańskiego zmieniały się na przestrzeni wieków. Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi.

Obecnie popularnym zwyczajem jest święcenie kredy, którą następnie oznacza się drzwi wejściowe. Katolicy piszą na nich litery symbolizujące imiona Trzech Króli: Kacpra,Melchiora i Baltazara oraz datę.

 

1 of 1

Leave A Reply