Sztuka użytkowa: porcelana

Ceramika była jednym z pierwszych przejawów sztuki w historii ludzkości. Dzisiaj ceramika wykonana przez doświadczonych i uznanych rzemieślników może stanowić niezwykłą ozdobę każdego domu. Ręcznie zdobione naczynia są małymi dziełami sztuki. Ceramika na szlakach Europy Od wielu tysięcy lat wyroby z gliny stanowią element sztuki i kultury. Wystarczy zapoznać się z aktualnie prowadzonymi badaniami archeologicznymi, aby przekonać się, jak ważną rolę odgrywa w nich ceramika. Talerz, kubek czy dzbanek ceramiczny pozwala na odtworzenie kontaktów handlowych sprzed czasów Imperium Rzymskiego. Każdy wyrób stanowił wyraz kultury i łatwo można rozpoznać działa największych ośrodków ceramicznych.

Sztuka przez duże S

Gliniane wyroby stanowią ogromną część sztuki i kultury, jaką znamy sprzed czasów piśmiennych. Wizje stworów malowanych na dzbankach wyjawiają nam tajemnice dawnych wierzeń oraz poczucia estetyki dawnych plemion. Na postawie ceramiki tworzy się grupy kulturowe. Na podstawie fragmentów talerzy i misek możemy dziś odtwarzać podróże wikingów oraz kontakty między poszczególnymi ludami.

Wszystko to wynika z indywidualności poszczególnych wyrobów. Piękne zdobienia i malunki wyrażały duszę swoich twórców, a ta związana była mocnymi więzami z kulturą. Dzisiejsze wyroby rękodzielnicze także posiadają charakter i styl związany z danym państwem. Jako przedstawiciele kultury stanowią najwyższy wyraz sztuki i mogą być porównywalne z poezją, malarstwem czy muzyką. Dlatego też nie sposób przecenić znaczenia naczyń wykonanych z gliny.

Era wielkich fabryk, a ceramika

Dzisiaj w produkcji panuje automatyzacja, w której tworzy się tysiące identycznych egzemplarzy. Z tego powodu wiele przedmiotów straciło swoją estetyczną wartość. Dotknęło to po części także porcelany. W dużych sieciach handlowych bez problemu odnajdziemy szablonowe naczynia wykonane wiernie według narzuconego wzoru.

Nie oznacza to jednak, że artystyczne manufaktury i pracownie przeszły do historii. Nadal pracują, a stworzone przez nich porcelanowe działa sztuki znajdują mnóstwo nabywców.

Bolesławiec – polskie centrum ceramiki

Swoich gości wita Bolesławiec dzbankiem ustawionym w środku ronda. Nie jest to jedyna taka atrakcja. Ogromne wyroby ceramiczne zdobią miasto w wielu miejscach. Jest to związane z historią tego miejsca.

Ceramika w Bolesławcu: dzbanki, talerze, filiżanki i różnego rodzaju zastawa, rozpoznawalna jest na całym świecie. Aż dziewięćdziesiąt procent produkcji przeznaczone jest na eksport, między innymi do USA. Bolesławska ceramika trafiła między innymi do CIA, czy Polskich Linii Lotniczych LOT.

Prawdziwe dzieła sztuki z Bolesławca

Wyroby z Bolesławca to małe dzieła sztuki o ogromnej wartości estetycznej. Łączą w sobie rękodzielnicze piękno oraz kulturę i historię tego regionu Polski. Docenione zostały także przez głowę naszego państwa. Andrzej Duda bowiem podarował serwis kawowy z Bolesławca w prezencie parze królewskiej: Księciu Williamowi i Księżnej Kate. W ten sposób dzbanek z Bolesławca stał się jeszcze bardziej wyjątkowy i cenny. Każdy właściciel takiej ceramiki może powiedzieć, że podobną zastawę posiada angielska rodzina królewska.

Wielkie Święto Ceramiki

Ceramikę z Bolesławca, od dzbanków po najpiękniejsze zastawy, można podziwiać na Bolesławieckim Święcie Ceramiki. Są to coroczne targi połączone z koncertami i festiwalem. Organizowane są w drugiej połowie sierpnia, w tym roku już po raz dwudziesty siódmy. Jest to niezwykłe wydarzenie, na którym można spotkać wiele ciekawych atrakcji, a także kupić bolesławiecki dzbanek lub kubek w atrakcyjnej cenie.

Na Święto Ceramiki przyjeżdżają goście z całego świata, aby zdobyć tak rozpoznawalne gliniane wyroby. Dla lokalnych wytwórców jest to też okazja na nawiązanie nowych stosunków handlowych i podpisanie kolejnych umów biznesowych.

Oferta dla każdego

Dla wielu koneserów dzbanek z Bolesławca posiada ogromną wartość i warto przebyć dla niego wiele kilometrów. Święto ceramiki stanowi również doskonałą atrakcję. Jednak kubek, talerz czy dzbanek ceramiczny można zakupić także przez internet. Wyroby rękodzielnicze z manufaktury w Bolesławcu znaleźć można na stronie producenta ANDY CERAMIKA. Zrozumiałe mogą być obawy, czy zastawa dotrze w całości. Paczki są odpowiednio zabezpieczane tak, że ryzyko stłuczenia jest minimalne.

Zakupy przez internet są coraz bardziej powszechne. Jest to bezpieczny, szybki i przede wszystkim wygodny sposób kupowania wyjątkowych przedmiotów. A ceramiczna sztuka z Bolesławca to unikatowa sztuka użytkowa nie tylko na skalę Polski, ale całego Świata.

Tagged with: