Szlakiem zdrowia: Kiedy pić kawę ?

0

Jeśli kawa to tylko naturalna. Jeśli naturalna to odpowiednio parzona i podana. Jeśli podana to między 9.30 a 11.30. Optymalna godzina to 10.30. 

Nasza rada: nie zaczynaj dnia od wypicia kawy.

Pijesz kawę tuż po porannej toalecie? Błąd.

Tuż po przebudzeniu wzrasta gwałtownie w twoim organizmie poziom kortyzolu. Ok. godziny 8:00 poziom osiąga szczyt. Kortyzol wywiera głęboki wpływ na metabolizm, bywa nazywany hormonem stresu na równi z adrenaliną.
Efekt pobudzenia po kawie właściwie żaden- tylko nagły, ale bardzo krótkotrwały. Ryzyko jest takie, że łatwo jednak się w tym momencie uzależnić od kawy. Z czasem będziesz pić coraz więcej i mocniejszej kawy.

Rano organizm potrzebuje innego doładowania- należy zjeść pożywne śniadanie, ze szklanką soku, ewentualnie mleczną latte.

Mocne espresso lepiej zafundować sobie później.

Unikaj też picia kawy na czczo. Kawa obciąży i rozdrażni żołądek. A po niedługim czasie pojawi się wilczy apetyt. Wtedy chętniej sięgniemy po słodką drożdżówkę, ciastka – czyli produkty o wysokim indeksie glikemicznym, ubogie w składniki odżywcze i witaminy. Dostarczona w ten sposób energia szybko się skończy, poziom glukozy we krwi gwałtownie spadnie i głód znów się pojawi.

Pamiętajmy również, że kawa ma działanie moczopędnie- uzupełniajmy więc płyny w organizmie.

 

 

1 of 1

Leave A Reply