WARSZAWA: Teatr 6. piętro: Recenzja sztuki Central Park West

1

Central Park West to doskonała komedia Woody’ego Alllena. To również druga część tryptyku “Miłość, Zdrada i Wybaczenie”. Czy warto iść na tę sztukę?

W sztuce Central Park West poznajemy Phyllis Riggs – psychoanalityczkę i żonę Sama, który ma poważne problemy z dochowaniem wierności swojej wybitnej żonie.

Na scenie oglądamy całą plejadę polskich gwiazd – w rolę Phyllis wciela się Joanna Żółkowska. To ona dostała po spektakl największe brawa, w pełni zresztą zasłużenie. Żólkowska doskonale wciela się w rolę twardej, bezpośredniej kobiety sukcesu – jej gorzka ironia w obliczu osobistej tragedii bawi i porusza. Spotykamy ją, gdy rozmawia z Carol – kochanka swojego męża, grana przez Małgorzatę Foremniak. Zmanierowana Carol oznajmia Phyllis, że ona i  mąż Phyllis – Sam rozpoczną nowe życie.

Po przybyciu Sama okazuje się, że Carol żyje w świecie iluzji. – Przecież mówiłeś, że mnie kochasz – krzyczy piskliwym głosem Foremiak

. – Bardzo uważałem, żeby nie używać tego słowa – odpowiada beztrosko Sam.

- Nie pie.. .się z pewnikami, zawsze oszukają cię w terminologii – gorzko dorzuca Phyllis.

Oprócz sama w tej tragikomedii pojawia się Piotr Gąsowski, czyli Howard – mąż Carol. Nieco później pojawia się również młodziutka Juliet – najnowsza zdobycz Sam,  z którą ten chce się ożenić.  Żeby było ciekawiej, Juliet jest pacjentką Phyllis, której psychoanalityczka pomogła nauczyć się, jak nawiązywać relacje z mężczyznami.

Czy warto wybrać się na Central Park West? Najtańsze miejsca kosztują 80 zł. 8 maja – kiedy byłam na sztuce – sala była jednak na tyle pusta, że spokojnie usiadłam na lepszym  miejscu. Może wato atem zainwestować raczej w wejściówkę. A czy warto? Tak – dla tych, którzy lubi ą lekkie, nieco pieprzne komedie i nie chcą przezywać katharsis czy nurzać się w bolesnych aspektach życia, jak u Warlikowskiego. Sztukę, jako średnio obyty widz o oceniam na 7/10.

Najsłabiej aktorsko wypadła według mnie Małgorzata Foremniak. trzeba jednak przyznać, że jej rola była niełatwa i miała budzić antypatię – może więc zagrała ją tak, jak to widział reżyser.

Inscenizacja i reżyseria: Eugeniusz Korin
Scenografia i kostiumy: Barbara Hanicka
Muzyka: Hanz Zimmer

Central Park West – Obsada:

Phyllis – Joanna Żółkowska
Carol – Małgorzata Foremniak
Sam – Wojciech Wysocki
Howard – Piotr Gąsowski
Juliet – Julia Pietrucha/ Agnieszka Sienkiewicz/ Michalina Sosna

 Central Park West – wideo:

1 of 1

Discussion1 komentarz

Leave A Reply