Warszawa: Lato w mieście 2015 – atrakcje, ceny

0

Zakończył się rok szkolny, co oznacza, że nasze pociechy będą miały dużo czasu wolnego. Jeśli chcemy, by spędził go ciekawie i kreatywnie, warto zapisać malucha na Lato w mieście 2015. Zobaczcie, jaka jest w tym roku propozycja Warszawy.

Lato w mieście 2015 – jakie placówki biorą udział?

W tym roku, w 134 wakacyjnych placówkach edukacyjnych – WPE, przygotowano miejsca dla ponad 14 tysięcy dzieci. To o sześć placówek i blisko dwa tysiące miejsc więcej niż w roku 2014. Letnie punkty w większości znajdować się będą w szkołach podstawowych. Warto sprawdzić, czy najbliższa podstawówka bierze udział w programie.

Lato w mieście 2015 – atrakcje

Jak co roku na dzieci czekać będą zajęcia sportowe, rekreacyjne, edukacyjne, muzyczne, plastyczne, teatralne, a także aktywności poza punktami – wycieczki, wyjścia na seanse filmowe, spektakle teatralne, lekcje muzealne czy też spotkania z ciekawymi ludźmi.

Lato w mieście 2015  - ceny

Udział we wszystkich tych aktywnościach jest bezpłatny. Podobnie jak w latach ubiegłych od uczestników pobierana jest jedynie opłata za wyżywienie. Wynosi ona 7 zł za dwa posiłki dziennie, w tym jeden ciepły. Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły są zwolnieni z opłat za posiłki w wakacyjnych placówkach edukacyjnych na podstawie zaświadczenia z macierzystej szkoły.

Lato w mieście 2015 – kulturalne rozrywki dla dzieci

 • Centrum Nauk Kopernik zaoferowało dzieciom z wakacyjnych placówek edukacyjnych 2200 bezpłatnych biletów.
 • Muzeum Narodowe poprowadzi 90 lekcji muzealnych. W tym roku galerie muzeum będzie można podziwiać w ramach siedmiu, tematycznych zajęć warsztatowych.
 • Łazienki Królewskie zapraszają na 70 lekcji muzealnych połączonych z warsztatami dla uczestników „Lata w mieście”. Zajęcia tematyczne zatytułowane zostały: „Poznaj króla”, „Królewski zwierzyniec”, „Ko-lekcja”, „Zielono mi”, „Poznaj Pałac na Wyspie”, „Francja-elegancja” „Odkrycia i wynalazki”, „Mity nie tylko greckie” oraz „Zostań nadwornym artystą”.
 • Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie przeprowadzi 51 lekcji muzealnych połączonych z warsztatami oraz 25 warsztatów z cyklu „Bioróżnorodność ogrodów w Wilanowie”. Tytuły warsztatów to m.in. „Wizytau króla”, „Wizyta u królowej”, „Zielona wyprawa” i „Król ogrodnik”.
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało dla uczestników „Lata w mieście” ofertę pod hasłem „Wiem więcej o Żydach – wiem więcej o Polsce”. Zajęcia historyczne i kulturowe będą się odbywały w przestrzeni wystawy stałej oraz Centrum Edukacyjnego muzeum. Tytuły zajęć to: „Dawno temu w miasteczku”, „Na żydowskiej ulicy”, „Nadchodzi szabat!”
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, biorące po raz kolejny udział w programie, przygotowało ofertę zajęć dla wszystkich poziomów szkół. Wizyta w muzeum ma pomóc zrozumieć młodym ludziom sztukę współczesną. Dla dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych przygotowano m.in. zajęcia „O pięciu zmysłach człowieka, czyli dlaczego sztuka urzeka?”, „Granice sztuki – granice wyobraźni. Na tropie innych światów” czy „Eksperci sztuki: tworzymy muzeum, kolekcje, przewodnik”. Specjalne warsztaty przygotowano również dla dzieci z klas 4-6.
 • Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza na letnią odsłonę lekcji muzealnych oraz aktywnych oprowadzań połączonych z częścią warsztatową. Dzień z życia kompozytora; Polskie podróże Fryderyka Chopina i wpływ kultury ludowej na jego muzykę; Odkrywanie tajemnic fortepianu – to tylko niektóre z tematów warsztatów.
 • Muzeum Warszawy wraz ze swoimi oddziałami - zaprasza do udział w zajęciach pozwalających lepiej poznać Warszawę. Zajęcia w formule bezpłatnej będą realizowane we wtorki i czwartki.
 • Muzeum Powstania Warszawskiego – zaprosi uczestników programu na lekcje muzealne.
 • Muzeum Kolejnictwa przeprowadzi wakacyjną akcję „Lato na Głównym”.W czasie „Kolejowego zawrotu głowy” najmłodsi będą mieli okazję poznać historię powstałej 170 lat temu Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Głównym celem akcji jest pogłębienie wiedzy najmłodszych o początkach kolei w Polsce.
 • Dom Spotkań z Historią zaprasza na warsztaty odbywające się od wtorku do piątku w godz. 10.00-16.00. Tematem zajęć będzie m.in. „Przedsiębiorczy pradziadek”, „Czy folklor może być trendy” oraz „Czy jestem warszawiakiem z wyboru?”
 • „Przystanek Historia” w CE IPN zaprasza dzieci na zajęcia dotyczące historii II wojny światowej i PRL-u. Uczniowie, ucząc się i bawiąc, dowiedzą się jak żyło się w Polsce podczas okupacji, a także rządów komunistów. Zajęcia przeznaczone dla zorganizowanych grup dzieci z klas 1-4 odbywać się będą przez całe wakacje.
 • Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej zaprasza na zajęcia filozoficzne, aktorskie a także na „Letni klub filmowo-teatralny”. Oferta SCEK przeznaczona jest zarówno dla uczestników indywidualnych jak i zorganizowanych grup z WPE. Młodzi warszawiacy podczas  warsztatów będą mieli okazję nie tylko rozwinąć swój warsztat aktorski, ale również nauczyć się pracy z tekstem literackim,a także przeżyć wyjątkową przygodę z filozofią.
 • Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa – to nowo otwarta placówka znajdująca się w Powsinie i propagująca wśród najmłodszych warszawiaków różnego rodzaju zachowania proekologiczne. Do jej zadań należy również podnoszenie świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnego korzystania z wszystkich funkcji lasu, czego też będą dowiadywali się młodzi uczestnicy programu. Do tego celu wykorzystywane są m.in. tablice dźwiękowe, blaty stołów z wizerunkami owadów i ptaków, ścieżka zmysłów, czy rymowanki-zgadywanki o gatunkach drzew i zwierząt.
 • Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza grupy dzieci z WPE na tereny cenne przyrodniczo w Warszawie – szczególnie nad Wisłę. Pod kierunkiem przyrodników i ornitologów poszukiwać będą cennych okazów fauny i flory. Dzieci będą też miały szansę odnaleźć ślady bytowania, żerowania i odpoczynku zwierząt.
 • Oceanarium Prehistoryczne (na Stadionie Narodowym) zaprosi 19 trzydziestoosobowych grup 30 osobowych z wakacyjnych placówek edukacyjnych do odwiedzenia świata sprzed kilkuset milionów lat. Najmłodsi przy wykorzystaniu najnowszych technologii 3D będą mieli okazję poznać prehistorycznych mieszkańców oceanów m.in. megalodona, plezjozaura, dunkleosteusa czy szonizaury.
 • Warszawskie zoo bezpłatnie odwiedzi 280 grup najmłodszych z wakacyjnych placówek edukacyjnych.
 • Piosenka dla Małego Powstańca – 3 sierpnia dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych spotkają się pod pomnikiem Małego Powstańca, aby zaśpiewać piosenki Powstania Warszawskiego.
 • Zajęcia warsztatowe BayLab pt. „Zupa, pompa, odrobina hydrauliki – czyli krew, serce i krążenie”. Warsztaty przygotowane przez firmę Bayer, pozwalają dzieciom i młodzieży poznawać świat, odkrywać mechanizmy i rozumieć procesy, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Zajęcia dla dzieci od 8 lat współtworzone są przez moderatorów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Studenckiego Koła Naukowego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii.
 • Sala zabaw „Eldorado” w każdy wakacyjny poniedziałek w godz. 13.00-15.00 dwie grupy dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych będą mogły skorzystać z bezpłatnej zabawy w sali „Eldorado”. Uczestnicy indywidualni na podstawie legitymacji szkolnych i na hasło „Lato w mieście” mogą liczyć na specjalne zniżki.
 • Inca Play zaprasza najmłodszych do wspólnej zabawy w wesołym miasteczku pod kopułą CH Blue City. W każdy wtorek, piętnastoosobowa grupa podczas dwugodzinnej zabawy będzie miały okazję poznać atrakcje czekające w  tajemniczym świecie piratów czy kolorowym  księżniczek.

Źródło: www.um.warszawa.pl

1 of 1

Leave A Reply