Święto Trzech Króli: Barwne orszaki przeszły ulicami miast

0

Dzień, który potocznie nazywamy “Trzema Królami” to chrześcijańskie święto Objawienia Pańskiego.  W Kościele katolickim obchodzi się je 6 stycznia. Tradycja obchodów nawiązuje do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy trzech króli wyruszyło do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. W tym roku królewskie orszaki odbyły się w ponad 430 polskich miastach.

Organizowanie barwnych orszaków, czy tez ulicznych jasełek nawiązujących do wyprawy Trzech Króli Kacpra, Melchiora i Baltazara do Betlejem, to coraz popularniejsza forma obchodów święta Objawienie Pańskiego.

W takich jasełkach biorą udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Przemarszowi towarzyszy śpiewanie kolęd. Ponad 430 polskich miast zorganizowało w tym roku orszak Trzech Króli. W Warszawie odbyły się aż dwa – po prawej i po lewej stronie Wisły.

Hasło tegorocznego święta Trzech Króli to: “Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”. Nawiązuje ono do Roku Miłosierdzia obchodzonego w Kościele katolickim.

Święto Objawienia Pańskiego to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że większość sklepów będzie zamkniętych. Otwarte mogą być małe, osiedlowe sklepiki, dyżurne apteki oraz stacje benzynowe.

1 of 1

Leave A Reply