Święto Matki Boskiej Gromnicznej – co to za święto, zwyczaje i legendy

0

2 lutego katolicy obchodzić będą święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Boskiej Gromnicznej. W Kościołach wschodnich święto to obchodzi się 15 lutego. Mimo, ze to ważne wydarzenie w Kościele, nie jest to dzień wolny od pracy, o czym warto pamiętać:), jako że w tym roku wypada w poniedziałek.

Święto Ofiarowania Pańskiego to święto spotkania i oczyszczenia. Jego tradycja jest bardzo długa, zwyczaj opisany jest bowiem w Ewangelii według Świętego Łukasza. W tych czasach każdy pierworodny chłopiec miał być ofiarowany Bogu w świątyni. Było to ofiarowanie symboliczne, które miało pokazać, że rodzice powierzają Bogu to, co jest dla nich najcenniejsze. Dokładniej każde pierworodne dziecko płci męskiej należało w czterdziestym dniu po narodzeniu zanieść do świątyni i wykupić, jako należące do Boga, za symboliczną opłatą 5 syklów.

Święto Matki Boskiej Gromnicznej – tradycje

W Kościele katolickim święto Matki Boskiej Gromnicznej jest obchodzone bardzo uroczyście. Tradycja pozostała niezmienna od IX wieku. Wierni gromadzą się w kościele, przynosząc ze sobą poświęcone świece, czyli gromnice. Niegdyś wierzono, że postawienie takiej świecy w oknie podczas burzy oddala od domu pioruny. Stąd tez pochodzi jej nazwa.

To święto jest jeszcze ważniejsze dla wyznawców prawosławia. Jest uroczyście obchodzone nie jako święto Matki Boskiej Gromnicznej Spotkania Pańskiego. W tym dniu obchodzony jest również  Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej.

 Święto Matki Boskiej Gromnicznej – ciekawa legenda

Ze świętem związana jest ciekawa legenda. Głosi ona, że Matka Boska chroni oziminy przed zamarznięciem właśnie za pomocą zapalonej świecy. Wędrówkę swą rozpoczyna w lutym a za nią podąża wilk zwany gromnicznym.

 

Leave A Reply