Poznań: Misterium Męki Pańskiej 28.03.2015 na Cytadeli

0

Święta Wielkanocne 2015 coraz bliżej. Nie mogłyby się one obyć bez tradycyjnego Misterium Męki Pańskiej. Największe z widowisk pasyjnych odbędzie się w tym roku w Poznaniu 28 marca 2015 r. Misterium można będzie oglądać na żywo, na ekranach, a nawet wziąć udział w widowisku i odegrać jedną z osób w tłumie.

Źródło: www.misterium.eu

Źródło: www.misterium.eu

Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w najbliższą sobotę o godz.19.00 w Poznaniu. Organizatorzy zapraszają na Cytadelę Poznańską na Plac pod Dzwonem Pokoju, gdzie będziecie można odbyć wielkie duchowe i artystyczne przygotowanie do świąt Wielkiej Nocy.

Ma być to największe plenerowe przedstawienie pasyjne w Europie. Misterium poprzedzone zostanie Mszą św.w kościele u Salezjanów na Winogradach o godz.17.00, skąd wspólnie z aktorami widzowie przejdą na Cytadelę.  Misterium Męki Pańskiej jest bezpłatne, a uczestniczyć w nim może każdy. Można jednak wesprzeć te inicjatywę – w formie dobrowolnego datku czy ofiary na tace po Misterium.

Misterium obejrzało do tej pory w sumie ponad milion osób z Polski i ze Świata. Misterium Męki Pańskiej jest już stałym elementem wpisującym się w tradycję Wielkiego Postu, poprzedzającego święta Wielkiej Nocy.  Widzowie przenoszą się w czasy Jezusa Chrystusa. Uczestniczą w Ostatniej Wieczerzy, obserwują wydarzenia w Ogrodzie Oliwnym, obrady Sanhedrynu, decyzję Poncjusza Piłata. Wraz z Jezusem przeżywają drogę krzyżową i moment ukrzyżowania, a na koniec doznają mocnych wzruszeń w akcie Zmartwychwstania. Scenę wzmacnia pojawienie się świętego Jana Pawła II. Ważnym elementem jest wniesienie Ewangelii przez wspaniałych tancerzy Polskiego Teatru Tańca oraz niesamowita gra dźwięków i świateł wraz z połączeniem muzyki pasyjnej wykonanej przez Poznański Chór Polihymnia oraz połączone chóry poznańskie i orkiestrę symfoniczną.

Widowisko pasyjne Misterium Męki Pańskiej to ogromne przedsięwzięcie. Co roku tworzy je zespół ok. 1000 osób. Pośród 200 aktorów większość to amatorzy, którzy na co dzień pracują jako informatycy, bankowcy czy nauczyciele akademiccy, handlowcy i urzędnicy.

Budowa monumentalnej sceny, składającej się z 30 ton rusztowań zajmuje tydzień , a realizatorzy dźwięku i światła aby spotęgować nastój powag i i skupienia precyzyjnie ustawiają reflektory, oraz urządzenia akustyczne przez kilka dni. Efektem jest doskonale stworzone widowisko, które porusza serca zarówno osób głęboko wierzących jak i tych, którzy oglądają spektakl dla doznań artystycznych. Podczas sceny Ostatniej Wieczerzy widzowie obdarowani zostają 1000 sztuk bochenków specjalnie na tę okazję pieczonego pszennego chleba przez poznańską piekarnię Fortuna, która wypieka te chleby od pierwszego Misterium . Uczestnicy odrywają po kawałku i przekazują bochenek ludziom stojącym obok. Jest to symbol konieczności dzielenia się dobrami, zarówno w wymiarze doczesnym jak i wiecznym.

Tegoroczn e Misterium Męki Pański dedykowane je st pamięci św. Jana Bosko, założyciela Salezjanów, którego w tym roku przypada jubileusz 200 – lecia narodzin. 1815 – 2015. W finale Misterium Męki Pańskiej zza Golgoty wyłania się ogromny obraz Jezusa Miłosiernego. To największa na świecie kopia portretu z Łagiewnik, o rozmiarach 12 x 20 m, namalowana w 2003 r. na płótnie drelichowym przez dziesięciu ówczesnych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do jej wykonania zużyli oni blisko dwieście litrów farby akrylowej. Ogromny obraz unoszą nad placem dwa specjalnie ustawione dźwigi.

 

1 of 1

Leave A Reply