OSKARY 2015: 22 lutego poznamy zwycięzców

0

Już 22 lutego 2015 Neil Patrick Harris, znany przede wszystkim z serialu “Jak poznałem waszą matkę” poprowadzi 87. oskarową galę. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się w Dolby Theatre.

Oskary 2015 – gdzie obejrzeć

Jedynym kanałem, który umożliwi nam oglądanie gali na żywo jest Canal +. We wtorek 24 lutego zobaczymy również skrót ceremonii.

Oskary 2015 – nominowani

Najlepszy film:

Snajper

Birdman

Boyhood

Grand Budapest Hotel

Gra tajemnic

Selma

Teoria wszystkiego

Whiplash 

Najlepszy reżyser 

Wes Anderson − Grand Budapest Hotel

Alejandro González Iñárritu − Birdman

Richard Linklater − Boyhood

Bennett Miller − Foxcatcher

Morten Tyldum − Gra tajemnic

Najlepszy aktor pierwszoplanowy 

Steve Carell − Foxcatcher

Bradley Cooper − Snajper

Benedict Cumberbatch − Gra tajemnic

Michael Keaton − Birdman

Eddie Redmayne − Teoria wszystkiego

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Marion Cotillard − Dwa dni, jedna noc

Felicity Jones − Teoria wszystkiego

Julianne Moore − Still Alice

Rosamund Pike − Zaginiona dziewczyna

Reese Witherspoon − Dzika droga

Najlepszy aktor drugoplanowy 

Robert Duvall − Sędzia

Ethan Hawke − Boyhood

Edward Norton − Birdman

Mark Ruffalo − Foxcatcher

J. K. Simmons − Whiplash

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Patricia Arquette − Boyhood

Laura Dern − Dzika droga

Keira Knightley − Gra tajemnic

Emma Stone − Birdman

Meryl Streep − Tajemnice lasu

Najlepszy scenariusz oryginalny

Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo − Birdman

Richard Linklater − Boyhood

E. Max Frye, Dan Futterman − Foxcatcher

Wes Anderson, Hugo Guinness − Grand Budapest Hotel

Dan Gilroy − Wolny strzelec

Najlepszy scenariusz adaptowany     

Jason Hall − Snajper

Graham Moore − Gra tajemnic

Paul Thomas Anderson − Wada ukryta

Anthony McCarten − Teoria wszystkiego

Damien Chazelle − Whiplash

Najlepszy długometrażowy film animowany

Don Hall, Chris Williams i Roy Conli − Wielka Szóstka

Anthony Stacchi, Graham Annabl i Travis Knight − Pudłaki

Dean DeBlois, Bonnie Arnold − Jak wytresować smoka 2

Tomm Moore i Paul Young − Song of the Sea

Isao Takahata i Yoshiaki Nishimura − Kaguyahime no monogatari

Najlepszy film nieanglojęzyczny 

Polska • Paweł Pawlikowski − Ida     

Rosja • Andriej Zwiagincew − Lewiatan

Estonia • Zaza Urushadze − Mandarynki

Mauretania • Abderrahmane Sissako − Timbuktu

Argentyna • Damián Szifrón − Dzikie historie

Najlepszy Film Dokumentalny    

Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutsky − Citizenfour

John Maloof, Charlie Siskel − Szukając Vivian Maier

Rory Kennedy, Keven McAlester − Last Days in Vietnam

Wim Wenders, Lélia Wanick Salgado, David Rosier, Julia de Abreu, Fakhrya Fakhry, Andrea Gambetta, Christine Ponelle − The Salt of the Earth

Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara, Jon Drever − Virunga

Najlepszy Krótkometrażony Film Dokumentalny

Ellen Goosenberg, Kent Perry, Dana Perry – Crisis Hotline: Veterans Press 1

Aneta Kopacz – Joanna

Tomasz Śliwiński, Maciej Ślesicki – Nasza klątwa

Gabriel Serra Arguello – The Reaper

J. Christian Jensen – White Earth

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski    

Oded Binnun, Mihal Brezis – Aya

Michael Lennox, Ronan Blaney – Boogaloo and Graham

Hu Wei, Julien Féret – Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)

Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger – Parvaneh     Mat Kirkby, James Lucas – The Phone Call

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

Daisy Jacobs, Christopher Hees − The Bigger Picture

Robert Kondo, Dice Tsutsumi − The Dam Keeper

Patrick Reed, Kristina Reed − Feast

Torill Kove − Me and My Moulton

Joris Oprins − A Single Life

Najlepsza muzyka     

Alexandre Desplat − Grand Budapest Hotel

Alexandre Desplat − Gra tajemnic

Hans Zimmer − Interstellar

Gary Yershon − Mr. Turner

Jóhann Jóhannsson − Teoria wszystkiego

Najlepsza piosenka

Everything Is Awesome z filmu LEGO: Przygoda − Shawn Patterson

Glory z filmu Selma – Common, John Legend

Grateful z filmu Beyond the Lights − Diane Warren

I’m Not Gonna Miss You z filmu Glen Campbell: I’ll Be Me – Glen Campbell, Julian Raymond

Lost Stars z filmu Zacznijmy od nowa – Gregg Alexander, Danielle Brisebois

Najlepsze zdjęcia 

Emmanuel Lubezki − Birdman

Robert Yeoman − Grand Budapest Hotel

Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski − Ida

Dick Pope − Mr. Turner

Roger Deakins − Niezłomny 

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz 

Adam Stockhausen, Anna Pinnock − Grand Budapest Hotel

Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald − Gra tajemnic

Nathan Crowley, Gary Fettis − Interstellar

Dennis Gassner, Anna Pinnock − Tajemnice lasu

Suzie Davies, Charlotte Watts − Mr. Turner

Najlepsze kostiumy 

Milena Canonero − Grand Budapest Hotel

Mark Bridges − Wada ukryta

Colleen Atwood − Tajemnice lasu

Anna Biedrzycka-Sheppard, Jane Clive − Czarownica

Jacqueline Durran − Mr. Turner

Najlepsza charakteryzacja   

Bill Corso, Dennis Liddiard − Foxcatcher

Frances Hannon, Mark Coulier − Grand Budapest Hotel

Elizabeth Yianni-Georgiou, David White − Strażnicy Galaktyki

Najlepszy montaż dźwięku

John Reitz, Gregg Rudloff , Walt Martin − Snajper

Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga − Birdman

Gary A. Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten − Interstellar

Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee − Niezłomny

Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley − Whiplash

Najlepszy dźwięk

Alan Robert Murray, Bub Asman − Snajper

Martin Hernández, Aaron Glascock − Birdman

Brent Burge, Jason Canovas − Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

Richard King − Interstellar     Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro − Niezłomny

Najlepszy montaż  

Joel Cox i Gary D. Roach − Snajper

Sandra Adair − Boyhood

Barney Pilling − Grand Budapest Hotel

William Goldenberg − Gra tajemnic

Tom Cross − Whiplash 

Najlepsze efekty specjalne

Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill i Dan Sudick − Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz

Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett i Erik Winquist − Ewolucja planety małp

Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould − Strażnicy Galaktyki

Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott Fisher − Interstellar

Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie i Cameron Waldbauer − X-Men: Przeszłość, która nadejdzie

1 of 1

Leave A Reply